PŁ i UŁ uruchamiają wspólny kierunek

A+ / A-

Dwie największe łódzkie uczelnie: politechnika i uniwersytet podpisały w poniedziałek, 22 maja, umowę o wspólnym prowadzeniu interdyscyplinarnych studiów drugiego stopnia na kierunku - rewitalizacja miast.

Podczas briefingu prasowego towarzyszącego uroczystości, zostały przedstawione szczegóły zawartej umowy oraz  informacje dotyczące nowo powstałego kierunku. Uczestnicząca w spotkaniu prezydent Łodzi - Hanna Zdanowska podziękowała władzom obu uczelni: PŁ i UŁ za pochylenie się nad problemem rewitalizacji. - To odpowiedź na zapotrzebowanie naszego miasta. Tu rozpoczęliśmy problem dotyczący rewitalizacji, która posiada bardzo ważny aspekt społeczny, mający ożywić tkankę miejską - mówiła pani prezydent,  która została zaproszona do poprowadzenia wykładu na nowym kierunku.

W spotkaniu i podpisaniu umowy uczestniczyli: rektorzy PŁ i UŁ -  prof. Sławomir Wiak i prof. Antoni Różalski oraz dziekani – dr hab. inż. Marek Lefik, prof. PŁ (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska- BAIŚ) i dr hab. Rafał Matera, prof. UŁ (Wydział Ekonomiczno-Socjologicznego).

Prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej,  po podpisaniu umowy powiedział - To ważna chwila dla Łodzi, dla obu uczelni. Mówimy o konsolidacji celów. To się dzieje w łódzkim środowisku akademickim, które jest bardzo dobrze postrzegane przez MNISW i inne miasta. Dyplom ukończenia kierunku rewitalizacja miast będzie podpisany przez rektorów obu uczelni: politechniki i uniwersytetu. Na PŁ studia będą prowadzone w 40 proc. przez jeden wydział - BAIŚ, a na UŁ w 60 proc. aż przez cztery wydziały. Studia będą miały profil praktyczny,  30 proc. zajęć będzie się odbywała w trybie wyboru.

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Antoni Różalski, zwracał uwagę na bardzo ważny aspekt społeczny nowego kierunku. - Znaleźliśmy sposób na kompleksowe rowiązanie problemu, aby ludzie żyli lepiej, w lepszych warunkach.

Kierunek rewitalizacja miast będzie trwał pięć semestrów. To będzie pierwszy w Polsce taki kierunek. W grafiku studiów są przewidziane 62 przedmioty. Zajęcia będą prowadzone w dużym stopniu przez praktyków, przedstawicieli firm.

Data dodania:2017-05-19
Uczestnicy podpisania umowy o prowadzeniu nowego kierunku - rewitalizacja miast przez PŁ i UŁ.