PŁ w Łódzkim Klastrze Fala Energii

Veolia Energia Łódź S.A. wraz z Aqua Park Łódź sp. z o.o., Politechniką Łódzką i Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk uruchamia Łódzki Klaster Fala Energii. Umowa w sprawie powołania Łódzkiego Klastra Fala Energii została podpisana 17 lipca w rektoracie Politechniki Łódzkiej.

Zakładanymi korzyściami z powołania Klastra mają być w głównej mierze:

• ograniczenie kosztów energii,
  • rozwiązanie lokalnych problemów związanych między innymi z niską emisją,
  • rozwój nowych źródeł energii, w tym rozwój energetyki rozproszonej,
  • wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie postaw proekologicznych.

Sygnatariuszami umowy byli: prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak – rektor Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Krzysztof Galos prof. nadzw. PAN – dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią, PAN, Andrzej Pirek – prezes Zarządu Aqua Park Łódź Sp. z o.o. oraz ze strony Veolia Energia Łódź S.A., Anna Kędziora-Szwagrzak - prezes Zarządu, dyrektor Generalna i Sławomir Jankowski - członek Zarządu, dyrektor ds. rozwoju.

Łódzki Klaster Fala Energii został zainicjowany dla zapewnienia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawy środowiska naturalnego oraz zwiększenia konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki. Klaster będzie prowadzić działalność na terenie gminy Łódź.

Celem głównym Klastra jest ścisła współpraca jego członków w obszarze rozwoju energetyki odnawialnej prowadząca do rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak źródła geotermalne, fotowoltaika i źródła kogeneracyjne oraz efektywnej dystrybucji wytworzonej energii za pośrednictwem istniejących systemów. Współpraca z instytucjami naukowymi oraz badawczo-rozwojowymi będzie sprzyjać pobudzaniu innowacyjności m.in. w zakresie wytwarzania, dystrybucji, bilansowania i magazynowania energii oraz zarządzania popytem na energię elektryczną, ciepło i chłód. Ma ona też prowadzić do skutecznej komercjalizacji projektów i przedsięwzięć badawczych i naukowych o potencjale rynkowym oraz ich inkubacji, a także kojarzeniu z potencjalnymi inwestorami lub nabywcami. Działania Klastra mają wspierać proekologiczną gospodarkę niskoemisyjną.

Ponadto członkowie Klastra stawiają sobie za cel kształtowanie świadomości społeczeństwa w zakresie efektywnego wytwarzania i zużywania energii elektrycznej oraz ciepła.

Łódzki Klaster Fala Energii ma formułę otwartą na innych partnerów, którymi mogą być osoby prawne, w tym jednostki naukowe i instytuty badawcze oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które wyrażą chęć i gotowość współpracy z członkami Klastra w zakresie realizacji celów jego funkcjonowania.

Więcej informacji nt. tej inicjatywy na stronie interentowej "Życie Uczelni".

Data dodania:2019-07-17
Agnieszka Garcarek-Sikorska