Pierwszy w Polsce Newton Room w Liceum PŁ

Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej otworzyło, pierwszą w Polsce, innowacyjną pracownię ”Pop-up Newton Room” stworzoną przez norweską fundację non-profit -  FIRST Scandinavia, przy współpracy z firmą Boeing (fotorelacja).

Stanowisko do symulacji lotów w pracowni Newton Room w Liceum PŁ, fot. Jacek Szabela

Uroczyste otwarcie pracowni odbyło się 5 listopada (środa) w siedzibie szkoły przy ul. L. Różyckiego 5. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, Politechniki Łódzkiej, fundacji FIRST Scandinavia oraz firmy Boeing.

Prof. Ireneusz Zbiciński, prorektor ds. nauki, który reprezentował władze uczelni powiedział: Liceum Politechniki Łódzkiej zajmuje w moim sercu szczególne miejsce. To najlepsza szkoła w Łodzi. Zapewaniam organizatorów pracowni Newton Room, że to dobry wybór na realizację tego innowacyjnego projektu. Dla naszej szkoły jest to ważny krok w jej rozwoju. Pokazuje, że wiedza techniczna jest fascynująca.

Firma Boeing od lat wspiera ambitne programy społeczne, zwłaszcza w dziedzinie edukacji. Projekt Pracowni Newton Room to świetna okazja, aby wprowadzić innowacyjne metody edukacyjne pobudzające zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi. Fundacja FIRST Scandinavia jest właścicielem i zarządcą pracowni. Od 2000 roku, firma opracowała oraz wdrożyła koncepcje i projekty z dziedziny STEM dla ponad 500 tys. dzieci i młodzieży.

Pracownia „Newton Room” jest to nowocześnie wyposażona sala lekcyjna dostosowana do zajęć z modułu awiacji z wykorzystaniem symulatorów lotu samolotem. Powstała we współpracy z firmą Boeing  - informuje Tomasz Kozera, dyrektor PLO PŁ. - W pracowni, przez trzy tygodnie, od 5 do 24 listopada zaplanowano zajęcia dla uczniów łódzkich szkół podstawowych ostatnich klas (VII i VIII) i ponadpodstawowych z klas pierwszych. Specjalnie przeszkolony nauczyciel poprowadzi spotkania w języku polskim. Zadaniem uczniów będzie przeprowadzenie lotniczej misji ratunkowej. Będą pracować w grupach, dokonywać obliczeń i pomiarów, tak by zaplanować praktyczny lot zwiadowczy,  przy pomocy stacjonarnych symulatorów lotu.

Zajęcia “Newton Room” koncentrują się wokół zagadnień związanych z lotnictwem, z wykorzystaniem elementów informatyki, matematyki i fizyki. Podczas lekcji uczniowie będą mieli możliwość przeżycia edukacyjnej przygody, skorzystania z nowoczesnego sprzętu, poprowadzenia badań i pracy w zespole. Organizatorzy przedsięwzięcia chcą aby, jak największa liczba dzieci i młodzieży miała okazję w ciekawy i praktyczny sposób zdobywać nową wiedzę i umiejętności.

10 listopada (niedziela) będzie dniem otwartym dla pracowników Politechniki Łódzkiej i ich rodzin. Organizatorzy zapraszają do Pracowni Newton Room w godz. 10.00 - 16.00.

17 i 24 listopada, zostaną zorganizowane dni otwarte dla mieszkańców Łodzi. Dalsze losy i finansowanie tego pilotażowego projektu w PLO PŁ jest uzależnione od decyzji władz PŁ i miasta Łodzi.

W Norwegii, Danii i Szkocji powstało już ponad 40 tego typu placówek. Dzięki współpracy z firmą Boeing projekt zostanie rozszerzony również na inne części Europy i świata.

Więcej informacji na stronie projektu.

Data dodania:2019-10-25
Małgorzata Trocha