Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

 

 

Politechnika Łódzka

 

Pierwszy pasywny budynek w kampusie PŁPolitechnika Łódzka otrzyma 5,4 mln zł dofinansowania na „Budowę pasywnego budynku biurowego na potrzeby administracji i studentów PŁ wraz z wymianą oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne”. Projekt został doceniony w konkursie RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, związanym z ochroną powietrza i gospodarką niskoemisyjną.

 

- Będzie to pierwsza tego typu inwestycja infrastrukturalna na Politechnice Łódzkiej. Uczelnia prowadzi szereg badań związanych z ochroną środowiska. Tym projektem wpisujemy się w ten kierunek działań. Budownictwo pasywne jest jedną z najbardziej zaawansowanych form budownictwa energooszczędnego cieszącą się obecnie coraz większą popularnością, dlatego też nie sposób nie wdrożyć na uczelni technicznej najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie. Nowa inwestycja powstaje z myślą o poprawie jakości powietrza – mówi rektor, prof. Sławomir Wiak. – Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na wykorzystanie źródeł odnawialnych. Jednocześnie coraz więcej krajów odchodzi od konwencjonalnych zapasów kopalnianych, które wyczerpują się, a także ich stosowanie jest źródłem zanieczyszczenia środowiska. W tej sytuacji niezwykle istotną rolę odgrywają inwestycje w budynki pasywne, które gwarantują nie tylko niskie zużycie energii, są także znacznie mniej uciążliwe dla środowiska.


Planowana inwestycja, o ogólnej wartości 9,2 mln zł realizowana będzie w obrębie kampusu A Politechniki Łódzkiej, przy ul. Wólczańskiej 175. Oświetlenie zewnętrzne w tej części uczelni, zostanie zmodernizowane na energooszczędne wraz z zastosowaniem ekologicznych technologii.

 

Istotą standardu budynków pasywnych jest ograniczenie zużycia energii potrzebnej do bieżącej eksploatacji budynku, a w szczególności znaczna redukcja zapotrzebowania na energię do ogrzewania czy przygotowania ciepłej wody użytkowej, co przekłada się na odpowiednio mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Zastosowanie nowoczesnych technologii przełoży się bezpośrednio na zmniejszenie kosztów związanych z zapotrzebowaniem na energię z sieci.

 

Więcej informacji o inwestycji w Biuletynie Informacyjnym Życie Uczelni.

 


Data dodania:2018-10-29
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha,
Zdjęcia

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE