Pierwsi doktoranci InterChemMed rozpoczęli studia

Doktoranci trzech łódzkich uczelni zainaugurowali na PŁ w środę, 17 października, studia w ramach projektu „InterChemMed", na realizację których Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało ponad 5 milionów złotych.

Przez cztery lata uczestnicy projektu będą prowadzić badania z zastosowaniem nowoczesnych technik. Będą rozwiązywać trudne, interdyscyplinarne problemy naukowe, dysponując możliwościami aparaturowymi kilku jednostek: Wydziału Chemicznego PŁ, Wydziału Chemii UŁ, Wydziału Lekarskiego UMed oraz Wydziału Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego UMed.

Uczestnicy projektu InterChemMed otrzymają poza stypendium doktoranckim w wysokości 1500 zł miesięcznie także grant naukowy - 20 000 zł na realizację programu badawczego związanego z przygotowywaną rozprawą doktorską.

„InterChemMed – Interdyscyplinarne studia doktoranckie łódzkich uczelni publicznych” to projekt Politechniki Łódzkiej, jako lidera, oraz Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Czterdziestu doktorantów z czterech wydziałów uczelni partnerskich podejmuje studia III stopnia w różnych obszarach : naukach ścisłych i technicznych, a także medycznych i naukach o zdrowiu.

Przeprowadzone na uczelniach postępowania rekrutacyjne, pozwoliły na wyłonienie 14 uczestników projektu InterChemMed z PŁ, 6 z UŁ oraz 20 z UMedu. Zainteresowanie interdyscyplinarnymi studiami doktoranckimi było na tyle wysokie, że nie wszyscy kandydaci zostali przyjęci.

Jak informują władze Wydziału Chemicznego PŁ dzięki współpracy promotorów z różnych uczelni rozprawy doktorskie będą pracami międzyobszarowymi. Doktoranci będą realizować prace m.in. na temat izotopowych metod autentykacji żywności i leków, opracowywać nowe metody obrazowania zmian nowotworowych, syntetyzować nowe bioaktywne substancje o potencjale leczniczym, czy badać możliwości zastosowania nowych materiałów w stomatologii.

Data dodania:2018-10-17
Małgorzata Trocha
Na PŁ odbyła się inauguracja studiów doktoranckich InterChemMed. Foto. Jacek Szabela