Odsłonięcie tablicy pamiątkowej profesora Jerzego Kroh

W Międzyresortowym Instytucie Techniki Radiacyjnej (MITR) PŁ, 12 czerwca (wtorek) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. Jerzego Kroh (1924-2016), założyciela i wieloletniego dyrektora Instytutu (fotorelacja).

Prof. Andrzej Marcinek, dyrektor MITR i jeden z wielu wychowanków prof. Kroh, przedstawił licznie zgromadzonym gościom sylwetkę twórcy Instytutu Techniki Radiacyjnej. Wspominał profesora m.in. jako świetnego integratora świata naukowego, wielkiego mistrza, nauczyciela i wychowawcę. Na zakończenie powiedział: tablica jest upamiętnieniem wielkiego wkładu profesora Kroh w życie naszej uczelni.

W uroczystości wzięły udział władze miasta, Politechniki Łódzkiej, Wydziału Chemicznego PŁ, Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Badań Jądrowych i duża grupa wychowanków, byłych i obecnych pracowników MITR.

- Pamięć o ludziach to rzecz najważniejsza, a ta tablica jest przesłaniem szczególnie do młodego pokolenia, aby pamiętali o naszych profesorach i twórcach - mówił rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak, podczas uroczystości.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej prof. Jerzego Kroh w MITR PŁ, od prawej prezydent H.Zdanowska, prof. S.Wiak, J.Kroh, syn . Fot. Jacek Szabela PŁ

W wydarzeniu uczestniczyła prezydent Łodzi - Hanna Zdanowska, która ciepło wspominała profesora jako byłego wiceprezydenta miasta Łodzi. Podkreślała w wypowiedzi wyjątkowość prof. Kroh, jako osoby o szczególnej pasji, potrafiącej  "zarażać ją" swoje otoczenie. Powiedziała także: bardzo się cieszę, że profesor wybrał Łódż jako naukowiec na swoje miasto.

Druga część spotkania była poświęcona wspomnieniom uczniów i współpracowników, połączona z projekcją zdjęć.

Profesor Jerzy Kroh (1924 – 2016) był rektorem Politechniki Łódzkiej w latach 1981-1987, która w 1995 r. uhonorowała Go tytułem doktora honoris causa, a w latach 1996-1998 był wiceprezydentem miasta Łodzi do spraw nauki i edukacji. Był członkiem rzeczywistym PAN, założycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych.

Profesor Jerzy Kroh posiadał wielki talent i zamiłowanie do integrowania środowiska naukowego, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Podejmował istotne i dalekosiężne działania na rzecz współpracy badaczy radiacyjnych, pracujących w rozmaitych dziedzinach, od chemii, fizyki, biologii, do przemysłu i medycyny. Z Jego inicjatywy m.in. powstało Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych (PTBR) im. Marii Skłodowskiej-Curie. Doprowadził do włączenia PTBR do International Association for Radiation Research (IARR), a w latach 1983−1987 pełnił funkcję członka zarządu IARR.

Profesor Kroh był uczonym wielkiego formatu, autorem kilkuset artykułów naukowych. Był znany i ceniony również za granicą, o czym świadczą doktoraty honorowe zagranicznych uczelni (Uniwersytet Strathclyde w Glasgow i Uniwersytet w Leeds, Wielka Brytania; Uniwersytet w Pawii, Włochy) i zagraniczne odznaczenia, w tym między innymi japoński Order Srebrnej i Złotej Gwiazdy.

Profesor Jerzy Kroh przez dziesiątki lat był niestrudzonym propagatorem pamięci o Marii Skłodowskiej-Curie i jej osiągnięciach w kraju i za granicą, co zostało docenione w postaci zaproszenia do uczestnictwa, wspólnie z prezydentem Wałęsą, w ceremonii przeniesienia zwłok Marii i Piotra Curie do paryskiego Panteonu.

Więcej informacji o Profesorze Jerzym Kroh.

Data dodania:2018-06-05
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej porf. J.Kroh w MITR PŁ, od prawej  H.Zdanowska  S.Wiak, rektror PŁ i Jan Kroh, syn. Fot. Jacek Szabela PŁ