Nominacja profesorska na PŁ

Prezydent RP postanowieniem z 21 września nadał dr. hab. inż. Łukaszowi Kaczmarkowi z Wydziału Mechanicznego PŁ tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. W ten sposób, 42-letni naukowiec dołączył do grona najmłodszych wiekiem profesorów w Politechnice Łódzkiej.

prof. Łukasz Kaczmarek z PŁ, fot. arch. prywatneProfesor Łukasz Kaczmarek jest dyrektorem Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ. Kończąc studia na Wydziale Chemicznym PŁ w 2002 r., znalazł się w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów. Po studiach doktoranckich na Wydziale Mechanicznym PŁ w 2006 r. uzyskał stopień doktora z wyróżnieniem. Cztery lata później zdobył dyplom Master of Science w zakresie Science and Technology Commercialization Międzynarodowych Studiów Menadżerskich, realizowanych wspólnie przez UŁi i University of Texas w Austin. W 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Mechanicznym PŁ.

Profesor Kaczmarek prowadzi badania dotyczące m.in. wytwarzania grafenu płatkowego oraz metod jego funkcjonalizacji. W tym zakresie głównie skupia się na technologii wytwarzania materiałów nanokompozytowych, a także możliwościach magazynowania wodoru, tworzenia struktur białkowych na grafenie jako sensorów biologicznych, zjawisk filtracji wody, oddziaływania z matrycą kompozytu. Innym obszarem zainteresowań są funkcjonalne materiały na bazie stopów Al, wytwarzane w technologii hybrydowej.

Współpracuje z uczelniami we Francji, Rosji i Ukrainie. W St. Petersburg Polytechic University jako profesor wizytujący prowadzi wykłady z zakresu nanotechnologii. Obecnie, wspólnie z moskiewskim Bauman State Technical University tworzy klaster zaawansowanych materiałów kompozytowych.

Jest autorem licznych publikacji przedstawianych na światowych konferencjach. Był kierownikiem 4, a wykonawcą 16 projektów badawczych. Koordynował międzynarodowy projekt dotyczący opracowania lekkiego ramienia robota, przeznaczonego do pracy w warunkach nieważkości. Jest współautorem 10 patentów w tym 3 amerykańskich oraz 7 zgłoszeń patentowych.

Jest współzałożycielem firmy spin off Advanced Graphene Products Sp. z o.o., zajmującej się produkcją i modyfikacją wielkopowierzchniowego grafenu.

Za swoją działalność Łukasz Kaczmarek został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także 5 nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę Gospodarczą oraz 20 nagród międzynarodowych.

Poza pracą zawodową ma pasje sportowe: narty, squash, a od niedawna windsurfing. W wolnym czasie oddaje się literaturze, do ulubionych autorów należą: Stephen King, Peter James,  Brian Haig, John le Carre oraz Dmitry Glukhovsky i ostatnio Guillaume Musso.

Data dodania:2020-10-13
Małgorzata Trocha