Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Naukowcy PŁ w trosce o stan środowiska mieszkańców Łodzi



Nawiązanie długoletniej współpracy pomiędzy Politechniką Łódzką i Urzędem Miasta Łodzi, dotyczącej ochrony przed hałasem, będzie miało znaczny wpływ na zrównoważony rozwój miasta oraz na kształtowanie strategii rozwoju i funkcjonowania, tak aby Łódź stała się atrakcyjnym miejscem do pracy i do życia.

 

- Problematyka propagacji i redukcji hałasu w przestrzeniach miejskich jest jednym z istotniejszych problemów środowiskowych, z jakim borykają się współczesne miasta stawiające na rozwój zrównoważony i chcące zapewnić mieszkańcom właściwą jakość życia i zdrowia - wyjaśnia dr inż. Joanna Kopania z Wydziału ZIP PŁ. - Kierując się wspólną troską o stan środowiska i warunki życia mieszkańców Łodzi, PŁ i UMŁ podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz rozpoznania, ograniczenia i redukcji hałasu w Łodzi.

 

Pomysł zainicjowania współpracy jest rezultatem uzgodnień i kooperacji pracowników Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji  (ZIP) PŁ i Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ. Wydział ZIP posiada, akredytowane w Polskim Centrum Akredytacji, Laboratorium – LabNOISE (nr PCA 1660), które zajmuje się badaniami, identyfikacją i analizą oraz metodami ograniczania hałasu, pochodzenia środowiskowego, przemysłowego, komunikacyjnego czy instalacyjnego.

 

Kamera linia do pakowania profili,  foto. arch.  laboratorium Joanna Kopania, Grzegorz Bogusławski

 

Akredytacja PCA daje Laboratorium możliwość wykonywania badań dla jednostek samorządowych i zakładów przemysłowych w ramach obowiązkowej, wymaganej prawem, kontroli poziomów hałasu w środowisku. W 2018 roku Laboratorium LabNOISE zrealizowało na potrzeby Urzędu Miasta Łodzi badania hałasu komunikacyjnego i przemysłowego, w związku z „Aktualizacją mapy akustycznej miasta Łodzi”

 

Sygnatariusze umowy, PŁ i UMŁ, w ramach uzgodnień podejmą wspólne działania polegające m.in. na: ustaleniu potrzeb mieszkańców w zakresie poprawy jakości klimatu akustycznego i dążeniu do utworzenia zrównoważonego systemu zarządzania oraz współpracy przy ocenie aspektów środowiskowych infrastruktury, w zakresie miejskiej polityki długookresowej.

 

Strony będą prowadziły działania, zmierzające do akustycznego uporządkowania przestrzeni miejskiej. Będą także wspólnie prowadziły prace naukowo-badawcze i projekty z zakresu zarządzania hałasem w przestrzenie miejskiej, tak aby znaleźć nowoczesne rozwiązania techniczne służące rozwiązaniu problemów zanieczyszczenia przestrzeni miejskiej hałasem.


Data dodania:2019-04-15
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE