Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Naukowcy PŁ w programie Horyzont 2020Politechnika Łódzka wspólnie z partnerami z Francji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii oraz Węgier reprezentującymi centra badawcze oraz przedsiębiorstwa związane z przemysłem stoczniowym uzyskała finansowanie w programie Horyzont 2020 na projekt FIBRE4YARDS.

 

Prof. Ireneusz Zbiciński i dr inż. Dorota Siuta wspólpracujacy przy projekcie w programie Horyzont 2020, foto:Dorota MichalakAkronim FIBRE4YARDS pochodzi od Fibre composite manufacturing technologies FOR the automation and modular construction in shipYARDS, co w tłumaczeniu na język polski oznacza - Technologie produkcji kompozytów włóknistych wykorzystywanych w stoczniach do automatyzacji i budowy modułowej. Koordynatorem projektu realizowanego przez 13 partnerów jest hiszpańskie centrum badawcze Centre Internacional de Mètodes Numèrics a l’enginyeria w Barcelonie.


Zadaniem naukowców z Politechniki Łódzkiej kierowanych przez prof. Ireneusza Zbicińskiego z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, jest określenie efektów środowiskowych związanych z produkcją jednostek pływających z tworzywa FRP, ich eksploatacją, konserwacją, demontażem, czy też utylizacją po zakończenia cyklu życia.

 
- Działania w FIBRE4YARDS mają być zgodne z koncepcją Stocznia 4.0, która ma na celu redukcję kosztów, czasu produkcji, poprawę jakości wykonywanych produktów, jak i lepsze dopasowanie produktu do potrzeb klientów. To wszystko służyć ma podniesieniu konkurencyjności europejskich stoczni – mówi prof. Ireneusz Zbiciński.

 
Głównym celem projektu FIBRE4YARDS jest opracowanie innowacyjnych i zautomatyzowanych technologii produkcji małych i średnich jednostek pływających z tworzywa FRP - materiału kompozytowego wykonanego z włókien nośnych zatopionych w żywicy termoutwardzalnej. Udział przedsiębiorców branżowych oznacza, że przewiduje się zaprojektowanie i wyprodukowanie w skali rzeczywistej jednostek pokazowych, aby wykazać możliwości zastosowania innowacyjnych technologii.


Konsorcjum uzyskało na projekt z Unii Europejskiej 26 milionów zł. Z tej kwoty na badania prowadzone przez Politechnikę Łódzką przypada prawie 900 tys. zł.


Data dodania:2020-12-01
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Prof. Ireneusz Zbiciński i dr inż. Dorota Siuta wspólpracujacy przy projekcie w programie Horyzont 2020, foto:Dorota Michalak

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE