75lat.p.lodz.pl

Naukowcy PŁ pracują nad przełomowym rozwiązaniem dla urologii

Innowacyjne badania mają skutecznie pomóc w leczeniu rekonstrukcyjnym wad cewki moczowej u dzieci i dorosłych. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, wraz z firmą Wolf 3D Solutions skonstruują drukarkę, która wykorzystując biodruk pozwoli na wytworzenie odpowiednich elementów dla chorych.

Dr inż. Dorota Bociąga z zespołem w laboratorium PŁ fot. Jacek Szabela

Nad rozwiązaniem problemu leczenia wad cewki moczowej pracują m.in. naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym PŁ, pod kierunkiem dr inż. Doroty Bociąga.

- Wrodzone wady układu moczowego chłopców polegają na nieprawidłowym ujściu cewki moczowej. Dolegliwość pojawiają się u co 200 -250 noworodka. U dorosłych mężczyzn wadą wrodzoną lub nabytą jest zwężenie cewki moczowej. Problem pojawia się po 55 roku życia. Możemy pomóc tym chorym, opracowując biomateriały, z których możliwym będzie wytworzenie cewki do leczenia spodziectw u dzieci oraz stentu do leczenia zwężeń wykorzystując biodruk bezpośredni i pośredni - wyjaśnia dr inż. Dorota Bociąga.

Projekt będzie realizowany w ramach specjalnie powołanego konsorcjum ze Szpitalem im. dra Korczaka w Łodzi, Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem M. Kopernika w Toruniu oraz firmą Wolf 3D Solutions.

Badania są prowadzone w projekcie pn. "Nowe funkcjonalne materiały do druku 3D w zakresie potrzeb UROlogicznych" (akronim: MATURO 3D), na który Konsorcjum  otrzymało ponad 8 mln. zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z programu TECHMATSTRATEG.

Więcej można przeczytać na blogu PŁ oraz w Biuletynie Informacyjnym PŁ - Życie Uczelni.

Data dodania:2019-09-19
Dr inż. Dorota Bociąga z PŁ w laboratorium fot. Jacek Szabela