Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Naukowcy PŁ liderami dwóch międzynarodowych projektów



Wśród ogłoszonych laureatów konkursu organizowanego przez sieć - ERA.NET, finansującą badania z obszaru nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej są dwa projekty z Politechniki Łódzkiej: AnBaCo kierowany przez dr inż. Annę Karczemską z Instytutu Maszyn Przepływowych oraz TRAVEL zarządzany przez prof. Tomasza Czyszanowskiego z Instytutu Fizyki.

 

 Dr inż. Anna  Karczemska z prof. Peterem Loudą, fot. archiwum A.K.Tytuł pierwszego nagrodzonego projektu AnBaCo to "Warstwy antybakteryjne zol-żel zawierające nanocząstki węgla". Dzięki dofinansowaniu naukowcy opracują powłoki antybakteryjne, które posiadają właściwości drobnoustrojobójcze.

 

- Coraz większym problemem na całym świecie jest rozprzestrzenianie się drobnoustrojów poprzez ludzi dotykających różne powierzchnie w przestrzeni publicznej: szpitale, transport, sklepy, szkoły itp. Wiemy wszyscy jak duże jest potencjalne zagrożenie epidemiologiczne  - mówi dr inż. Anna Karczemska, koordynatorka projektu AnBaCo. - Problem ten pojawia się szczególnie w wielkich aglomeracjach i przy migracji ludzi. Ogromne zagrożenie stanowią także bakterie i wirusy z innych kontynentów przenoszące się wraz z turystami i imigrantami do krajów UE. A ostatnie tygodnie wskazują, jak potrzebne mogą się okazać wyniki tego projektu.

Pomysł na projekt powstał ponad dwa lata temu, dzięki spotkaniu z prof. Petrem Loudą z Czech oraz prof. Ahmedem El Mallulem - lekarzem w Polsce, wykładowcą w Al Zintan University z Libii, z którym będziemy wspólpracować w projekcie.

 

W projekcie AnBaCo zastosowana zostanie technologia osadzania powłok zol-żel, a w wyniku badań otrzymane zostaną nietoksyczne powłoki przeciwbakteryjne o optymalnych właściwościach fizyko-chemicznych. Takie powłoki znajdą wiele zastosowań w życiu codziennym np.: w transporcie publicznym, supermarketach, toaletach, mogą również mieć również niejedno zastosowanie w medycynie.

 

Partnerzy projektu to: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Techniczny w Libercu w Czechach oraz polska firma TERMEX. 

- Współpracujemy razem już od dawna i eksperymentalnie udowodniliśmy wstępne koncepcje dotyczące opracowania powłok zol-żel - dodaje dr inż. A.Karczemska

 

W zespole koordynowanym przez dr inż. Annę Karczemską biorą udział naukowcy z Wydziału MechanicznegoWydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej: dr inż. Dariusz Witkowski, dr inż. Radosław Wach (Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej) i grupa badaczy z Instytut Chemii Organicznej pod kierunkiem prof. Beaty Kolesińskiej.  


 

Prof. Tomasz Czyszanowski z PŁ

Drugi projekt TRAVEL zatytułowany "Lasery VCSEL z przezroczystymi elektrodami" dotyczy badań nad stworzeniem materiałów funkcjonalnych do półprzewodnikowych laserów w czujnikach, pojazdach autonomicznych, robotach i dronach.

 


Jak wyjaśnia prof. Tomasz Czyszanowski:

- Projekt dotyczy wytwarzania półprzewodnikowych laserów z pionową wnęką rezonansową (VCSEL), które są najmniejszymi źródłami światła laserowego. W ostatnich latach wykorzystanie laserów VCSEL przyczyniło się do szybkiego wzrostu przepustowości lokalnych sieci telekomunikacyjnych oraz masowego zastosowania czujników rozpoznających przedmioty, twarze oraz gesty, stając się niezbędnymi elementami pojazdów autonomicznych, robotów, dronów czy telefonów komórkowych. Nasz projekt dotyczy zwiększenia efektywności energetycznej laserów VCSEL poprzez zastosowanie przezroczystych elektrod o bardzo wysokiej przewodności oraz wzbudzenie chaotycznych modów promieniowania elektromagnetycznego.

 

W realizację projektu poza liderem - Politechniką Łódzką zaangażowane są: CNRS Toulouse i Politechnika Warszawska, jako partnerzy naukowi oraz Vigo. S.A., jako partner przemysłowy.


W  konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju M-ERA.NET 2019, w wyniku oceny międzynarodowego panelu ekspertów i decyzji agencji finansujących, do dofinansowania rekomendowano 37 wniosków, w tym 9 wniosków z udziałem partnerów z Polski.

 


Data dodania:2020-03-19
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Badania

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE