75lat.p.lodz.pl
Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Naukowcy z PŁ badają powietrze nad ŁodziąW połowie stycznia rozpoczęły się loty i pomiary nowego drona badającego jakość powietrza nad Łodzią. Urządzenie jest sterowane przez dr. inż. Roberta Cichowicza z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.

 

Dr inż. Robert Ciechowicz z dronami w laboratorium PŁ, fot. Jacek Szabela

 

Dzięki badaniom prowadzonym przez naukowców z Politechniki Łódzkiej możliwe będzie precyzyjne zmierzenie chwilowych stężeń szkodliwych związków w wybranych punktach miasta, w zależności od potencjalnych źródeł emisji. Dron posiada aparaturę pomiarową wyposażoną w sensory zanieczyszczeń i system detekcji lotnych związków.


- Mapa lotów obejmuje wybrane obszary ulic w newralgicznych miejscach. Są to zarówno tereny o niskiej zabudowie mieszkalnej, jak i okolice dużych osiedli budynków wielokondygnacyjnych, a także skrzyżowania ulic i ciągi komunikacji pieszej oraz samochodowej - wyjaśnia dr inż. Robert Cichowicz z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PŁ. - Dzięki specjalistycznej aparaturze zainstalowanej na dronie możliwe są precyzyjne pomiary składu powietrza, prowadzone nawet na wysokości 200 metrów. Jeden zestaw baterii pozwala na loty trwające około 40 minut.

 

Jest to już drugie urządzenie zakupione przez naukowców z Politechniki Łódzkiej do badania powietrza w aglomeracji łódzkiej. Zakup drona jest dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

Obszerny artykuł na ten temat znajduje się w biuletynie informacyjnym PŁ Życie Uczelni.


Data dodania:2020-01-29
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Dr inż. Robert Ciechowicz z dronami w laboratorium PŁ, fot. Jacek Szabela

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE