Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Najlepsi piloci bezzałogowych pojazdów latających studiują na PŁ



Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej z sukcesem zakończyła występy w międzynarodowych zawodach robotów ratunkowych ERL Emergency Robots we Włoszech.

 

Robot latający z PŁ podczas zawodów we Włoszech.Studenci kolejny raz pokazali wysokie umiejętności i bardzo dobre przygotowanie do rywalizacji. Zdobyli 2. miejsce w kategorii robotów lądowych i wodnych, 2. miejsce w kategorii robotów lądowych i latających, 3. miejsce w Grand Challenge wymagającym współpracy wszystkich rodzajów robotów lądowych, latających i wodnych. Otrzymali też specjalne wyróżnienie dla najlepszych pilotów bezzałogowych pojazdów latających UAV.  


Ponad 100 zawodników i ponad 20 robotów zmagało się w imitowanej akcji ratowniczej we włoskim Piombino nad brzegiem Morza Tyrreńskiego. - Opuszczona Torra del Sale, plaża oraz basen portowy to teren działań, gdzie trzeba znaleźć ofiary, udzielić im pierwszej pomocy medycznej, rozpoznać uszkodzenia sprzętu i dokonać ich zabezpieczenia, a na koniec dostarczyć mapę i opis zdarzenia dla dalszej akcji ratowniczej – wspomina Mateusz Kujawiński, lider drużyny. Kluczowym elementem zawodów była współpraca robotów oraz ludzi realizujących równocześnie kilka bardzo trudnych zadań, z których część musiała być wykonana autonomicznie.Zbiorowe zdjęcie uczestników konkursu we Włoszech.


- Co zasługuje na szczególne podkreślenie to fakt, że wszystkie nasze roboty – dwa roboty lądowe i dwa roboty latające – zostały zaprojektowane i skonstruowane przez studentów PŁ. Drużyna jako jedyna w Polsce prowadzi innowacyjne prace w zakresie współpracy pomiędzy robotami lądowo-latającymi, która jak przewidują eksperci będzie kluczowym kierunkiem rozwoju robotyki. Nasze działania są elementem kilkuletniego programu naukowego, jaki postawiło sobie Koło SKaNeR – związanego z rozwojem autonomii robotów i współpracy robotów heterogenicznych we wspólnym działaniu – mówi prof. Grzegorz Granosik, opiekun Koła. Takie projekty dają przestrzeń badawczą oraz możliwość rozwoju nie tylko dla studentów I i II stopnia, ale także doktorantów – aż pięcioro doktorantów PŁ jest zaangażowanych we wspólne prace.


Zawody ERL Emergency Robots były znakomitą okazją do bezpośredniej współpracy międzynarodowej. Drużyna z Politechniki Łódzkiej działała ramię w ramię z kolegami z Obuda University z Budapesztu, którzy przywieźli robota podwodnego. - Było to pierwsze spotkanie z nowym zespołem i mieliśmy tylko kilka dni na przygotowanie strategii współpracy oraz niezbędnego oprogramowania - wspominają uczestnicy zawodów.


Łaziki marsjańskie w akcji ratowniczej.Nie obeszło się bez problemów technicznych. - Warunki konkursowe były bardzo trudne, zawody odbywały się na wybrzeżu przez co musieliśmy się zmierzyć ze zdradliwą dla elektroniki wilgotnością powietrza i zmiennym wiatrem utrudniającym loty dronami. Dodatkowo przez pierwsze trzy dni zawodów padał deszcz, na co nie byliśmy z początku przygotowani – mówi Karolina Nowak, doktorantka Wydziału FTIMS.


Data dodania:2017-09-26
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Raptorsi na podium we Włoszech. Drugie miejsce.

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE