Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

ŁUD dla Siedmiolatków



 

ŁUD dla SIEDMIOLATKÓW – program wprowadzający dla najmłodszych

tylko w semestrze letnim.

 


Program obejmuje 6 warsztatów naukowych dla dzieci i 3 zajęcia dla dzieci z rodzicami, oczywiście można wybrać mniejszą ilość. 
Zachęcamy, jest to nasz ulubiony program. Uczestnicząc wspólnie z dziećmi mogą je Państwo poobserwować i samodzielnie się przekonać, czy takie zajęcia są już dla nich, czy warto jeszcze chwilę poczekać.
Niektóre dzieci w wieku 7 lat zdecydowanie preferują zabawy ruchowe i warto wtedy im to zapewnić.
 

 

„Cegiełka do cegiełki, czyli jak zbudowany jest nasz dom wielki?”


Zapraszamy do budowy domu! Samodzielnie zbudujecie z prawdziwych styropianowych elementów budowlanych własny dom o powierzchni aż 4 m2. Poza tym dowiecie się dlaczego dom stoi i jak należy go zbudować, aby długo służył swoim mieszkańcom. Będziecie mogli spróbować swoich sił jako murarze. Choć cegiełki będą miniaturowe a cement ekologiczny, to wystarczy, aby przekonać się, że wcale nie tak łatwo wymurować prostą ścianę.

 

„Co to jest CHEMIA?”


W czasie warsztatów wcielicie się w role młodych chemików!
Podczas zajęć poznacie Panią Skrobię i odkryjecie w jakich produktach spożywczych się ukrywa. Przekonacie się, co takiego się dzieje, kiedy wywar z czerwonej kapusty połączymy z różnymi produktami znajdującymi się w każdej kuchni. Na koniec odkryjecie magiczny świat farb chemicznych, wywołując je na specjalnej bibule używanej w laboratorium. Swoje rysunki zabierzecie do domu jako pamiątkę z zajęć.

„Niewidzialni siłacze”


Czy wiecie, że w przyrodzie występują niewidzialne siły oddziałujące na ludzi i przedmioty? Podczas warsztatów przeprowadzimy doświadczenia potwierdzające ich istnienie. W szczególności dowiecie się, co to jest środek ciężkości, dlaczego przedmioty pływają, dlaczego samolot lata. Zbadamy również siły oddziałujące pomiędzy magnesami, wyrysujemy linie pola magnetycznego i wykonamy nurka Kartezjusza, którego zabierzecie ze sobą do domu.

 

 

„Zobaczyć dźwięk i widzieć dźwiękiem”


Czy można zobaczyć dźwięk? Jeśli tak, to jak? Kto może go zobaczyć? A czy można „widzieć dźwiękiem”? Jak myślisz? Komu może to być potrzebne?
Na warsztatach w laboratorium inżynierii audio zobaczysz dźwięk! I dowiesz się, jak niewidomi mogą widzieć dźwiękiem wykorzystując znaną nietoperzom metodę echolokacji.

„Od znaków dymnych po łączność satelitarną”


Czy wiecie, że kiedyś nie było telefonów? Jak wtedy porozumiewali się ludzie? Czy Indianie wysyłali znaki dymne?. Na zajęciach zobaczycie stare telefony i rozdzielnie telefoniczne. Czyli dowiecie się jak dawniej bywało. Dodatkowo zbudujecie własne radio a także sprawdzicie czy za pomocą kubka i sznurka można się porozumieć. Czy to zadziała przekonajcie się sami?!

„(Nie)zwykła kartka papieru”


Czy lubisz rysować i pisać? Czy zastanawiałaś/eś się nad tym, jak powstaje najpopularniejszy materiał, który służy Ci jako tło do przekazania swoich myśli i wyobrażeń? Czy wiesz, że na Politechnice Łódzkiej są naukowcy, którzy zajmują się dziedziną zwaną papiernictwem? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powstaje papier i sam go wytworzyć, zapraszamy na nasze warsztaty!

„Ocean to pikuś” (zajęcia dla dzieci z rodzicami)


Spotkanie to zabiera nas w zuchwały rejs kajakiem przez Atlantyk. To oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o Aleksandrze Dobie, pełnym optymizmu i pogody ducha marzycielu, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Na dodatek zrobił to… trzy razy.

„Akord i on” (zajęcia dla dzieci z rodzicami)


Muzyczna rodzina Sikorskich, zaprasza na kolejną ze swych autorskich audycji muzycznych pt: „Akord i on”. Tym razem naszym gościem jest instrument klawiszowy o możliwościach organów, który idealnie wpisuje się w obecne trendy, bo ma zerową emisję CO2. Nie potrzebuje prądu, ani nawet najmniejszej bateryjki, żeby grać! W rozwiązaniu zagadki cóż to takiego, pomogą: Babcia Grażynka, Bogna i jej wiolonczela, Michał jego skrzypce i gitara, i… ON.
Tym razem dzięki muzyce pooddychamy, popływamy, zrobimy prawo jazdy, potańczymy i oczywiście pośpiewamy. Muzyka na żywo w autorskich aranżacjach. Nawet jak wyłączą prąd dajemy naszym Widzom gwarancję, że będzie nas słychać.

 

„Nie irytuj, lepiej przytul” (zajęcia dla dzieci z rodzicami)


Podczas warsztatów rodzice z dziećmi poprzez gry i zabawy będą rozwijać najważniejsze umiejętności wpływające na skuteczną komunikację, tj słuchanie, formułowanie komunikatów, koncentrację i panowanie nad emocjami. Celem warsztatów jest budowanie świadomej komunikacji rodzic-dziecko, dziecko-rodzic i zrozumienie co jest ważne w tej komunikacji dla obu stron.


Data dodania:2008-01-03
Data aktualizacji2023-01-13

Wprowadzone przez:
Małgorzata Urbaniak

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE