Nagroda Siemensa dla badaczy z Politechniki Łódzkiej

Została rozstrzygnięta XXIV edycja prestiżowego Konkursu o Nagrodę Siemensa. We wtorek 25 czerwca zostaną wręczone nagrody podczas uroczystości promocji doktorskich i habilitacyjnych w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

Konkurs promuje wybitne osiągnięcia w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników polskich uczelni oraz instytutów badawczych. Nagrodę badawczą otrzymali naukowcy z Politechniki Łódzkiej: dr hab. inż. Marek Bartosik, prof. Piotr Borkowski, dr hab. inż. Franciszek Wójcik za pracę „Redundacyjny, niespolaryzowany, próżniowo-półprzewodnikowy system ultraszybkiego zabezpieczania nadprzewodzących cewek elektromagnesów”. Nagroda badawcza Siemensa przyznawana jest za szczególnie wartościowe wyniki badań naukowych, dające się zastosować w praktyce. Jej wysokość to 40 tysięcy złotych. Wcześniej, na majowym posiedzeniu Senatu PŁ zespół ten otrzymał Nagrodę JM Rektora PŁ za najbardziej wartościowe wdrożenie. Załączona fotografia pochodzi z tego właśnie wydarzenia.

W konkursie Siemensa przyznano także dwie nagrody promocyjne za pracę doktorską i pracę habilitacyjną. Otrzymali je naukowcy z Instytutu Energetyki – Instytut Badawczy w Warszawie. oraz absolwentów uczelni.

(Na zdjęciu od lewej: dr hab. inż. Marek Bartosik, prof. Piotr Borkowski, dr hab. inż. Franciszek Wójcik w towarzystwie rektora prof. Sławomira Wiaka.)

Data dodania:2019-06-24
Ewa Chojnacka