Nagroda Premiera za pracę doktorską

W Centrum Nauki Kopernik premier Donald Tusk wręczył 28 marca nagrody za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną i artystyczną. Wśród nagrodzonych znalazł się dr inż. Wojciech Jałmużna, który odebrał nagrodę za wyróżnioną rozprawę doktorską pod tytułem „The Multi-purpose and High Performance RF Accelerating Field Vector Controller for Linear Accelerators”. Promotorem pracy był prof. Andrzej Napieralski kierownik Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych.
Dr W. Jałmużna jest absolwentem studiów doktoranckich PŁ. Bierze aktywny udział we współpracy z ośrodkiem badawczym DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron) w Hamburgu, której celem jest opracowanie systemu sterowania do budowanego lasera na swobodnych elektronach XFEL
Przedmiotem badań opisanych w pracy doktorskiej było zaprojektowanie oraz zaimplementowanie oprogramowania niskiego poziomu (firmware) dla systemów sterowania używanych w akceleratorach cząstek elementarnych. Opracowane oprogramowanie uruchomione na dedykowanej platformie sprzętowej ma za zadanie stabilizację kluczowych parametrów przyspieszanej wiązki cząstek, od których zależy wynik przeprowadzanego eksperymentu. Wyniki badań zostały z powodzeniem zastosowane w laserze na swobodnych elektronach FLASH (flash.desy.de) oraz stały się podstawą do takiego systemu przeznaczonego dla lasera XFEL.

Data dodania:2011-04-26
Anna Boczkowska