Na PŁ zdalne uruchomienie sieci 5G

Budowa sieci badawczej 5G na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku. W czwartek, 14 maja odbyło się zdalne uruchomienie sieci.

Uruchomienie sieci 5G na Politechnice Łódzkiej

Projekt budowy sieci jest realizowany przez Hub Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub 5G) - DIH5G zrzeszający: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy (lider), Politechnikę Łódzką oraz firmę Ericsson i spółkę FundingBox.

Uruchomienie sieci poprzedziła zdalna część inauguracyjna, w której wzięli udział: wicepremier, minister rozwoju - Jadwiga Emilewicz, minister cyfryzacji - Marek Zagórski oraz wiceminister - Wanda Buk, a także ambasador Szwecji w Polsce - Stefan Gullgren i Marcin Sugak - dyrektor ds. rozwoju i biznesu Ericsson.

- Na Politechnice Łódzkiej rusza pierwszy w Polsce Hub Innowacji Cyfrowych 5G. To dobry przykład współpracy pomiędzy biznesem, administracją i ośrodkami naukowymi. Będziemy tam testować rozwiązania dla inteligentnego miasta, dla inteligentnych budynków - mówiła w swoim zdalnym wystąpieniu Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju. - Rozwiązania technologii 5G to szybszy internet, szybszy transfer danych, to bardziej nowoczesne usługi cyfrowe, z których skorzystają studenci, ale przede wszystkim firmy, aby móc zmienić swoją organizację, dostarczyć nowe cyfrowe usługi nie tylko dla Polski, ale na cały świat.

DIH5G to ekosystem łączący dostawców i odbiorców technologii w obszarze 5G, zapewniający pośrednictwo między przedsiębiorstwami będącymi klientami, a dostawcami technologii oraz ośrodkami badawczo-rozwojowymi.  - Sieć 5G jest narzędziem bardzo ważnym dla rozwoju gospodarczego całego kraju, dla rozwoju firm i rynku telekomunikacyjnego - powiedział występujący zdalnie Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej frima Ericsson zamontowała stacje bazowe oraz rdzeń 5G. Operatorem sieci jest uczelnia. -Ta nowoczesna infrastruktura daje możliwość prowadzenia badań dużej grupie pracowników naukowych. Jesteśmy obecnie na etapie walidacji parametrów technicznych sieci 5G  - wyjaśniał prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ i dyrektor Centrum Kompetencji 5G. - Z infrastruktury pilotażowej będą mogli skorzystać również studenci PŁ w ramach prowadzonych zajęć, np. bloków wybieralnych.

W niedalekiej przyszłości DIH5G zapewni mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim przedsiębiorcom, dostęp do specjalistycznej infrastruktury umożliwiającej testowanie i walidację rozwiązań wykorzystujących technologię 5G.

Projekt sieci 5G na terenie kampusu PŁ został sfinansowany ze środków Ministerstwa Rozwoju.

Data dodania:2020-05-12
Małgorzata Trocha