Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

„Muzyka na Politechnice” w filharmonii



Przed 25 laty ówczesny rektor prof. Jan Krysiński zainicjował cykl muzycznych spotkań zatytułowanych Muzyka na Politechnice. Od początku niepowtarzalna atmosfera tego muzycznego salonu naszej uczelni przyciąga artystów, którzy bardzo lubią tu występować. Jubileuszowy koncert, 605 w kolejności, odbędzie się 12 grudnia 2017 roku w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Przed publicznością wystąpi kilkudziesięciu artystów znanych z polskich i światowych scen, którzy prezentowali swój talent w czasie muzycznych spotkań w naszej uczelni. W minionych latach koncerty w cyklu Muzyka na Politechnice zgromadziły około 60 000 słuchaczy i co najmniej 800 wykonawców. Pierwszy koncert odbył się 15 grudnia 1992 roku. Wystąpił zespół „Łódzkie smyczki” pod dyrekcją prof. Ryszarda Osmolińskiego. Od tego czasu koncerty prowadzi nieprzerwanie p. Grażyna Sikorska.

Prof. Jan Krysiński tak wspomina zakup pierwszego fortepianu, dokonany z myślą o rozpoczęciu regularnych koncertów w Sali Lustrzanej w gmachu Wydziału Organizacji i Zarządzania

- Targały mną liczne obawy, m.in. czy nie zostanę sam z fortepianem w pustej sali. Na szczęście okazały się one przedwczesne.

Salon muzyczny PŁ gościł światowej sławy postaci. - W naszej sali koncertowej występowali tacy wybitni artyści jak Delfina Ambroziak, Joanna Woś, Urszula Kryger -  laureatki pierwszych miejsc na wielu międzynarodowych konkursach wokalnych, Julianna Awdiejewa - rosyjska pianistka, laureatka pierwszej nagrody Konkursu Chopinowskiego w roku 2010, Piotr Pławner - zwycięzca konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, czy szczególnie utalentowany Dominik Połoński - wiolonczelista, laureat pierwszego miejsca na konkursie im. Królowej Zofii w Hiszpanii – mówi prof. Krysiński. Długa jest też lista nazwisk znakomitych artystów Teatru Wielkiego w Łodzi. Koncerty uświetniali występami soliści teatrów operowych, filharmonii i profesorowie uczelni muzycznych Warszawy, Poznania, Katowic, Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina, Gdyni, Białegostoku, ale także Wiednia, Rzymu, Londynu, Frankfurtu, Budapesztu i Lwowa. Obok klasyki można było usłyszeć dobrą piosenkę, a także jazz. Prof. Krysiński podkreśla też, że dla studentów i uczniów występy w czasie muzycznych wieczorów na PŁ są często generalną próbą przed konkursami. Wielu z nich do dziś zyskało już sławę i podziw publiczności.

 

Na zdj. prof. Jan Krysiński twórca cyklu Muzka na Politechnice i prowadząca koncerty Grażyna Sikorska


Data dodania:2017-12-08
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Ewa Chojnacka
Zdjęcia

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE