Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Minister Gowin gościem inauguracji na Politechnice Łódzkiej



Politechnika Łódzka inauguruje nowy rok akademicki. W tym ważnym dla środowiska akademickiego wydarzeniu weźmie udział Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który będzie mówił o projekcie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Inauguracji towarzyszyć będzie uroczyste otwarcie Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, najnowocześniejszego w regionie obiektu sportowego z pierwszym w Łodzi krytym basenem 50-metrowym.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14:00audytorium im. A. Sołtana (ul. Stefanowskiego 1/15).

 

Po zakończeniu uroczystości ok. godz. 15:30 odbędzie się briefing prasowy z udziałem ministra Jarosława Gowina, rektora prof. Sławomira Wiaka oraz rektorów łódzkich uczelni.

Zapraszam na briefing do Sali Konferencyjnej Wydziału Chemicznego, która znajduje się na I piętrze w budynku A-27 (ul. Żeromskiego 116).

 

Około godz. 16:00 rozpocznie się uroczystość otwarcia ACS-D PŁ Zatoka Sportu.

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego będzie także gościem inauguracji roku akademickiego w Centrum Kształcenia Międzynarodowego - IFE, które właśnie świętuje 25-lecie. Ta unikatowa w Polsce jednostka prowadzi studia w języku angielskim i francuskim. Inauguracja rozpocznie się o godz. 17:30 w Sali Widowiskowej, przy al. Politechniki 3a. W programie wydarzenia, prócz uroczystej immatrykulacji nowo przyjętych studentów, zaplanowano szereg dodatkowych atrakcji. Jedną z najważniejszych jest oficjalne otwarcie Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera. FAMI to unikatowy projekt IFE, stworzony przy współpracy z Ambasadą Francji w Polsce oraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Agence Universitaire de la Francophonie (AUF), skierowany do młodzieży z Łodzi i regionu łódzkiego.

Więcej szczegółów nt. inauguracji w IFE w załączniku.

 

___________

 

Z grona ponad 18 tys. osób kształcących się w Politechnice Łódzkiej, studia pierwszego stopnia rozpoczęło 4348 nowo przyjętych osób, w tym 3722 studia stacjonarne. Na studia drugiego stopnia uczelnia przyjęła 996 osób, w tym 605 na studia w trybie stacjonarnym. W Politechnice Łódzkiej kształci się 826 studentów zagranicznych. Na pełnym okresie studiów mamy ich 550, w tym 105 przyjętych w tym roku. W ramach wymiany programu Erasmus studiuje w PŁ 276 osób.

Największym zainteresowaniem kandydatów na studia cieszyła się informatyka (studia w języku polskim i języku angielskim). Tegorocznymi nowościami w rekrutacji były kierunki: inżynieria wzornictwa przemysłowego na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, studia anglojęzyczne Advanced Biobased and Bioinspired Materials na Wydziale Chemicznym oraz rewitalizacja miast uruchomiona na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim.

Liczba tych, którzy podjęli studia w Politechnice Łódzkiej nieznacznie wzrosła. Oznacza to, że mimo niżu demograficznego łódzka uczelnia techniczna ma dla kandydatów na studia atrakcyjną ofertę.

W strukturze uczelni działa 9 wydziałów, wśród nich nowy – Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji, który powstał z połączenia Wydziału Organizacji i Zarządzania oraz Instytutu Papiernictwa i Poligrafii. Swój jubileusz świętuje w tym roku Centrum Kształcenie Międzynarodowego - IFE, elitarna jednostka prowadząca studia w językach obcych.

Rektor PŁ prof. Wiak podkreśla, że strategicznym obszarem działań uczelni jest internacjonalizacja, dlatego powołane zostało w uczelni Centrum Współpracy Międzynarodowej, integrujące wszystkie procesy związanych ze współpracą zagraniczną.

Jak mówi rektor prof. Sławomir Wiak - ma to wzmocnić międzynarodowy prestiż Politechniki Łódzkiej oraz uczynić z naszej uczelni wiodący ośrodek akademicki, aktywnie i szeroko działający na arenie międzynarodowej. Pierwszymi sukcesami związanymi z realizacją tej polityki jest obecność Politechniki Łódzkiej w prestiżowym The Times Higher Education World University Ranking oraz akredytacja stowarzyszenia EAQUALS (Evaluation and Accreditation of Quality in Language Services) dla Centrum Językowego PŁ. Politechnika otrzymała ją jako pierwsza uczelnia techniczna w Polsce.

Wśród edukacyjnych nowości wskazać można pilotażowy program „studiów dualnych” na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Jego uczestnicy podnoszą swoje kompetencje oraz zdobywają doświadczenie zawodowe, odbywając ponadstandardowe praktyki w firmach. To przykład ważnych z punktu widzenia władz uczelni działań, których celem jest jak najlepsze przygotowanie absolwentów do odnalezienia się z sukcesem na rynku pracy.

Rektor przeznaczył w bieżącym roku 700 tysięcy złotych, aby na wydziałach powstały przestrzenie edukacyjne związanych z wdrażaniem edukacji wykorzystującej innowacyjne podejście projektowe (Design Thinking i Problem Based Learning).

Priorytetem jest także wspieranie wybitnie zdolnych studentów, dlatego zwiększyła się do wysokości 550 zł kwota stypendium rektora, dodatkowo wprowadzono modyfikację systemu stypendialnego polegającą na przyznawaniu zwiększonego stypendium dwóm/dwojgu studentom najlepszym na danym kierunku. Kwota zwiększenia stypendium wynosi 250 zł.

W przyszłej rekrutacji PŁ planuje zaproponować studia na kierunku chemia w kryminalistyce (studia drugiego stopnia prowadzone wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą i we współpracy z Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie) oraz studia Advanced Design and Technology (studia drugiego stopnia, mające kształcić młodych ludzi w dziedzinie wzornictwa przemysłowego), które będą prowadzone przez IFE przy współpracy z Wydziałem Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.

Studenci i pracownicy mają do dyspozycji duży kampus z parkiem i osiedlem akademickim. Politechnika realizuje projekt Idea Box, którego budżet wynosi 100 tysięcy złotych. Do końca 2017 roku w kampusie powstaną, między innymi, miejsca, gdzie w otoczeniu zieleni będzie można odpocząć od codziennych obowiązków, nabrać sił i z nową energią wrócić do laboratorium, czy sali wykładowej.

Ewa Chojnacka


Data dodania:2017-10-04
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Ewa Chojnacka
Zdjęcia
Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017
Pliki do pobrania

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE