Image

Prof. dr hab. inż. Marta Gmurek (dyscyplina: inżynieria chemiczna) jest pracownikiem Katedry Inżynierii Molekularnej zatrudnionej na stanowisku Profesora uczelni na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. W 2014 r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską, a w 2018 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego.

Prof. Gmurek aktywnie uczestniczy w badaniach na temat degradacji związków ksenobiotyków (min. substancji endokrynnych czy farmaceutyków) metodami wykorzystującymi reaktywne formy tlenu – metody zaawansowanego utleniania i proces fotosensybilizacji. Zajmuje się również zagadnieniami jakości wody oraz ideą gospodarki wody w obiegu zamkniętym.

Prof. Marta Gmurek brała udział wielu projektach badawczych finansowanych przez NCN oraz przez NCBiR. Była kierownikiem projektu Small Grant Scheme w ramach Norway Grants, obecnie jest kierownikiem projektu „Badania synergii pomiędzy ozonem i wytwarzanymi plazmowo nowymi katalizatorami w hybrydowym procesie elektrochemicznego ozonowania mikrozanieczyszczeń" finansowanego przez NCN w ramach konkursu SONATA 16.

Prof. Gmurek realizuje prace badawcze oparte na współpracy z Charles University w Pradze (Czechy), Univeristy of Coimbra (Portugalia) oraz Karlsruhe Institute of Technology (Niemcy).

W okresie po uzyskaniu stopnia doktora odbyła kilka krótkoterminowych staży zagranicznych w Niemczech w ramach prestiżowego stypendium DAAD.

W latach 2018-2019 odbyła 20 miesięczny staż na Uniwersytecie w Coimbrze (Portugalia). w ramach projektu „Zastosowanie promieniowania słonecznego do degradacji groźnych zanieczyszczeń wodnych pochodzenia rolniczego i przemysłowego” finansowanego przez MNiSW -„Mobilność Plus”.

W latach 2021-2022 odbyła prestiżowe stypendium Humboldt Research Fellowship For Postdoctoral Researchers. Realizując projekt badawczy „Application of solar-induced recyclable heterogeneous photocatalysis based processes to decontamination antibiotic-related micropollutants, antibiotic resistant bacteria and its resistance genes from urban wastewater” na Karlsruhe Institute of Technology (Niemcy).

Prof. Gmurek była wielokrotnie nagradzana m.in. dwukrotnie przez FNP (Stypendium Start), dwukrotnie przez Stowarzyszenie Societas Humboldtiana Polonorum, MNiSW (Stypendium Dla Wybitnych Młodych Naukowców) czy PAN Oddział w Łodzi i Konferencję Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych, oraz nagrody JM Rektora PŁ.

W 2019 r. została wybrana na członka Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (AMU PAN) w Wydziale IV Nauk Technicznych PAN. Od grudnia 2021 r.  pełni funkcję zastępczyni Przewodniczącego AMU PAN.

Jest członkiem Komitetu Inżynierii Środowiska PAN oraz Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN.

Jest współautorem 58 publikacji znajdujących się na liście JCR.