Małgorzata Mader z PŁ laureatką prestiżowej nagrody dla młodych architektów

Tegoroczna absolwentka architektury na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, obecnie już doktorantka -  Małgorzata Mader, została laureatką zakończonego niedawno w Marsylii międzynarodowego konkursu LafargeHolcim Awards 2017. Zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Next Generation Europe dla młodych profesjonalistów.

Młoda pani architekt, do konkursu zgłosiła projekt swojej  pracy dyplomowej „Kooperatywa mieszkaniowa w starej fabryce czyli adaptacja hali jednoprzestrzennej z lat 60-tych na funkcję mieszkalnictwa wielorodzinnego” funkcjonujący w konkursie jako "ECOmmunity Factory". - To wielowymiarowa koncepcja, na którą składają się aspekty urbanistyczno-kulturowe, społeczne, ekologiczne oraz idea założenia architektonicznego zdolnego do podążania za zmiennymi w czasie potrzebami mieszkańców – wyjaśnia Małgosia Mader. - Mój projekt nie jest tylko opowieścią o architekturze, jest on również próbą zwrócenia uwagi na proces jej tworzenia w kontekście obszarów postindustrialnych. Zbiorowe zdjęcie laureatów międzynarodowego konkursu LafargeHolcim Awards 2017.

Połączenie pasji i wiedzy receptą na sukces

Pomimo młodego wieku Małgorzata Mader posiada w swoim dorobku wiele sukcesów zawodowych. Ma dobrze wyznaczone cele w życiu i stara się je konsekwentnie realizować.

Architektura nie jest tylko moim zawodem, architektura jest dla mnie stylem życia. Odkąd pamiętam, wiedziałam kim chcę zostać, w czerwcu tego roku oficjalnie zrealizowałam plan, broniąc z wyróżnieniem pracę magisterską- mówi o sobie laureatka. - Nigdy nie cieszyło mnie zbyt długie ślęczenie w biurze przed ekranem komputera, próbowałam więc szukać alternatyw w życiu zawodowym. Dzisiaj na swoim koncie mam uczestictwo w kilku międzynarodowych warsztatach architektonicznych: budowałam miasto tymczasowe w porcie Pireus w Atenach i pawilon z piaskowca na zabytkowaych murach Valetty. Miałam nawet okazję poprowadzić warsztaty z architektury tymczasowej w ramach wydarzenia EASA 2016 dla studentów z całej Europy.  Mam już 3 wygrane konkursy projektowe oraz jedną Nagrodę Architekta Miasta.

Jak zostać laureatką międzynarodowego konkursu?

Wydarzenie LafargeHolcim Awards organizowane przez Fundację LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction odbywa się co 3 lata w dwóch kategoriach: Głównej oraz Next Generation dla młodych projektantów, do trzydziestego roku życia. Promuje zrównoważone budownictwo, wyłaniając najlepsze na świecie, zaawansowane projekty z dziedziny architektury, budownictwa, inżynierii lądowej, urbanistyki oraz projektowania krajobrazu.

W konkursie osobno przyznawane są nagrody w regionach: Europa, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Środkowy Wschód i Afryka oraz Azja i Pacyfik. Łącznie na wszystkich obszarach przyznawanych jest 55 nagród, ich pula to aż 2 mln dolarów. - W tym roku dwa pierwsze miejsca w kategorii Next Generation Europe, bezprecedensowo trafiły w ręce Polaków: moje oraz Kuby Grabowskiego z Politechniki Gdańskiej. Oboje zostaliśmy nagrodzeni za projekty dyplomowe, oboje również adaptowaliśmy przestrzenie obiektów istniejących – wyjaśnia doktorantka PŁ.

Małgosia Mader zapytana co trzeba zrobić by mieć szansę na nagrodę LafargeHolcim 2020 odpowiedziała, że wystarczy zgłosić swój projekt drogą internetową, dokładnie go opisać zgodnie z wymaganiami zamieszczonymi w regulaminie i czekać. - Informacja o nominacji do nagrody przyszła do mnie drogą mailową, podobnie jak gratulacje i bilety lotnicze do Marsylii! – wyjaśnia zasady konkursu i z radością dodaje. - Całość była niezwykłym, niepowtarzalnym przeżyciem, a emocje związane z ceremonią rozdania nagród zostaną ze mną na długo.

Promotorem pracy dyplomowej „Kooperatywa mieszkaniowa w starej fabryce czyli adaptacja hali jednoprzestrzennej z lat 60-tych na funkcję mieszkalnictwa wielorodzinnego” jest dr hab. szt. inż. arch. Robert Sobański z Instytutu Architektury PŁ.

Data dodania:2017-10-20
Małgorzata Trocha
Małgorzata Mader- laureatka nagrody dla młodych architektów w konkursie LafargeHolcim Awards 2017.