W Łodzi odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej 2020

Światowa Organizacja Sportu Akademickiego (FISU) opublikowała listę organizatorów Akademickich Mistrzostw Świata w edycji 2020. Łódź jako jedno z trzech miast w Polsce zostało wyróżnione możliwością zorganizowania AMŚ w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w roku 2020.

Zwycięski wniosek przygotowywał i prezentował w siedzibie FISU, w Lozannie, Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej. - Rywalem Łodzi w tym wyścigu była mocna oferta złożona przez argentyńskie Buenos Aires - poinformował Przemysław Jagielski, prezes KU AZS PŁ. -  Dla nas to będzie kolejna już impreza międzynarodowa, której organizacji się podejmujemy.

Zawody Akademickich Mistrzostw Świata odbywają się w cyklu dwuletnim, w latach parzystych, i są uzupełnieniem programu sportowego dyscyplin rozgrywanych na Letniej i Zimowej Uniwersjadzie, odbywających się w latach nieparzystych. - Piłka ręczna oraz futsal, który organizuje Poznań, należą do najbardziej atrakcyjnych i popularnych dyscyplin wchodzących w program AMŚ - wyjaśnia prezes Jagielski. - W sumie FISU przyznało organizację 26 wydarzeń sportowych, których rywalizacja odbywać się będzie 21 krajach.

Pełna lista organizatorów AMŚ 2020 jest dostępna na stronie FISU.

Wydarzenia sportowe przyznane do organizacji:
1.    Akademickie Mistrzostwa Świata w unihokeju (K i M) - 26-30 czerwca 2018, szacowana liczba zawodników: 350
2.    Akademickie Mistrzostwa Świata w cheerleadingu (K i M) 5-6 października 2018, szacowana liczba zawodników: powyżej 1000
3.    Akademickie Mistrzostwa Europy w badmintonie (K i M) - 23-29 czerwca 2019, szacowana liczba zawodników: 200
4.    Akademickie Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej (K i M) - data do ustalenia, szacowana liczba zawodników: 450

Wydarzenia sportowe będące w trakcie procesu aplikacyjnego to European Universities Games (EUG) edycja 2022 lub 2024 - Europejskie Igrzyska Studenckie.

Szacowana liczba zawodników:  5 000
Igrzyska rozgrywane w formule 9 obowiązkowych dyscyplin plus min. 3 sporty z listy do wyboru. Wszystkie dyscypliny rozgrywane w formule kobiet i mężczyzn. Łódź przygotowuje wniosek obejmujący 19 dyscyplin sportowych, które miałyby wejść w program sportowy EUG.

Data dodania:2017-12-06
Małgorzata Trocha