Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

 

 

Politechnika Łódzka

 

KE planuje konkurs na wyświetlacz dotykowy dla osób niewidzącychOtwarcie konkursu „Horizon Prize – Tactile Display” zostanie ogłoszone 17 kwietnia 2018 r. Wnioski będzie można składać do 27 listopada 2018 r. Pula środków wynosi 3 mln euro.

 

Osoby z upośledzeniem wzroku mają poważne trudności z dostępem do informacji cyfrowych, mimo takich ułatwień jak np. syntezatory mowy i specjalne klawiatury. Zwłaszcza, gdy informacja składa się z elementów graficznych, które są szczególnie trudne do przetłumaczenia na język Braille’a. Wyświetlacze dotykowe lub technologia haptyczna mogą znieść ograniczenia w komunikacji, przekazując teksty i grafiki przez dotyk.

 

Tematem tym zainteresowała się Komisja Europejska i postanowiła zorganizować konkurs. Ta nagroda ma zachęcić do opracowania niedrogiego wyświetlacza dotykowego, zdolnego do przekazywania informacji cyfrowych zarówno w formie alfabetu Braille’a, jak i dotykowej grafiki. Rozwiązanie ma ułatwić osobom niewidomym i niedowidzącym dostęp do zasobów cyfrowych.

 

Technologia haptyczna ułatwia rozwój świadomości przestrzennej i daje użytkownikom większą niezależność w wykonywaniu codziennych zadań. Poza rolą integracji społecznej, urządzenie ma wspierać umiejętność czytania i pisania wśród niewidomych uczniów, a także pomagać w kwestiach związanych z zatrudnianiem osób z wadami wzroku.


Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

 

Żródło: Krajowy Punkt Kontaktowy


Data dodania:2017-07-03
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Agnieszka Garcarek-Sikorska,
Zdjęcia
Horyzont 2020

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE