KE planuje konkurs na wyświetlacz dotykowy dla osób niewidzących

Otwarcie konkursu „Horizon Prize – Tactile Display” zostanie ogłoszone 17 kwietnia 2018 r. Wnioski będzie można składać do 27 listopada 2018 r. Pula środków wynosi 3 mln euro.

Osoby z upośledzeniem wzroku mają poważne trudności z dostępem do informacji cyfrowych, mimo takich ułatwień jak np. syntezatory mowy i specjalne klawiatury. Zwłaszcza, gdy informacja składa się z elementów graficznych, które są szczególnie trudne do przetłumaczenia na język Braille’a. Wyświetlacze dotykowe lub technologia haptyczna mogą znieść ograniczenia w komunikacji, przekazując teksty i grafiki przez dotyk.

Tematem tym zainteresowała się Komisja Europejska i postanowiła zorganizować konkurs. Ta nagroda ma zachęcić do opracowania niedrogiego wyświetlacza dotykowego, zdolnego do przekazywania informacji cyfrowych zarówno w formie alfabetu Braille’a, jak i dotykowej grafiki. Rozwiązanie ma ułatwić osobom niewidomym i niedowidzącym dostęp do zasobów cyfrowych.

Technologia haptyczna ułatwia rozwój świadomości przestrzennej i daje użytkownikom większą niezależność w wykonywaniu codziennych zadań. Poza rolą integracji społecznej, urządzenie ma wspierać umiejętność czytania i pisania wśród niewidomych uczniów, a także pomagać w kwestiach związanych z zatrudnianiem osób z wadami wzroku.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Żródło: Krajowy Punkt Kontaktowy

Data dodania:2017-07-03