Jubileuszowy 605. koncert "Muzyka na Politechnice"

Koncerty "Muzyka na Politechnice" zostały zainaugurowane z inicjatywy byłego rektora Politechniki Łódzkiej - prof. Jana Krysińskiego. Po zakupieniu dla uczelni fortepianu "Bechstein", w Sali Lustrzanej Wydziału Organizacji i Zarządzania przy ulicy Piotrkowskiej 266, odbył się pierwszy koncert. To było 25 lat temu - 15 grudnia 1992 roku (fotorelacja z jubileuszowego 605. koncertu w Filharmonii Łódzkiej).

Od tego czasu koncerty w Sali Lustrzanej odbywają się zawsze we wtorki o godz. 19.00. W sezonie koncertowym, który trwa od 1 października do 30 czerwca, organizowane są dwa, a często trzy koncerty miesięcznie. Ich słuchaczami są melomani nie tylko z Politechniki Łódzkiej, ale z całego środowiska akademickiego Łodzi, pracownicy i studenci.

Przez 25 lat odbyło się na Politechnice Łódzkiej ponad 600 koncertów. Ta liczba imponuje i jednocześnie wyraża skalę prac włożonych w realizację cyklu.

Jako inicjatora tych wydarzeń kulturalnych, na początku targały mną liczne obawy, m.in. czy nie zostanę sam z fortepianem w pustej sali. Na szczęście okazały się one niespełnione. Sprowadzenie fortepianu do Sali Lustrzanej zauważyła pracująca wówczas w wydziałowej bibliotece Grażyna Sikorska i zapytała, czy może być pomocna w organizowaniu koncertów. I tak się zaczęła, trwająca już ćwierćwiecze  tradycja - wspomina prof. Jan Krysiński.

Od początku koncerty organizuje i prowadzi pani Grażyna Sikorska. Współpracuje z rektorem Krysińskim, który czuwa nad "Muzyką na Politechnice". O swojej pracy mówi z radością:

Znaleźć się we właściwym miejscu i o właściwym czasie, to najlepsze, co może się zdarzyć. I właśnie mnie się to zdarzyło. Gdy zwróciłam się z moją propozycją do prof. Jana Krysińskiego, przyjął mnie z ogromną życzliwością i otwartością. Cel był jeden, stworzyć miejsce cyklicznych spotkań przy muzyce, w miłej, swobodnej atmosferze, dla pracowników Politechniki, studentów i, jak się potem okazało, dla melomanów z Łodzi.

Koncerty "Muzyka na Politechnice" stanowią świetną promocję uczelni w kraju i za granicą. Towarzyszą różnym sympozjom, konferencjom, kongresom, a także jubileuszom organizowanym przez politechnikę. ­W Sali Lustrzanej PŁ występują znani w środowisku muzycznym artyści, studenci Akademii Muzycznej w Łodzi oraz uczniowie Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Łodzi.

- Można śmiało powiedzieć, że w ciągu 25 lat „Muzyka na Politechnice” zgromadziła około 60 000 słuchaczy i co najmniej 800 wykonawców - mówi z dumą prof.  Jan Krysiński. 605. koncert jubileuszowy odbył się w Filharmonii Łódzkiej, we wtorek, 12 grudnia, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i filmu z wydarzenia przygotowanego przez Centrum Multimedialne PŁ.

Data dodania:2017-12-05
Małgorzata Trocha
25 lat cyklu Muzyka na Politechnice. Jubileusz w Filharmonii łódzkiej. fot. Jacek Szabela25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice25 lat Muzyki na Politechnice