„Historia eksperymentu chemicznego” w zabytkowym wnętrzu EC1

Jubileuszowa, dziesiąta,  Ścieżka Edukacyjna Wydziału Chemicznego PŁ „Historia eksperymentu chemicznego” zostanie uroczyście otwarta we wtorek 20 marca 2018 r. o godz. 11:00 i potrwa do niedzieli 25 marca.

We wnętrzach maszynowni w EC1 dzieci i młodzież szkolna z Łodzi i okolic będą mogły wziąć udział w odczarowywaniu chemii, często przedstawianej jako przedmiot trudny i nieciekawy. Do tej pory po Ścieżkach Edukacyjnych przeszło już ponad 12 000 dzieci.

Wejście na tegoroczną ścieżkę jest oczywiście bezpłatne. Godziny otwarcia  9:00-13:00 oraz 14:20-17:20, w niedzielę 25 marca 10:00-13:00. Rezerwacja wejściówek odbywa się przez system rezerwacyjny EC1.

Jakie atrakcje czekają idących tropem „Historii eksperymentu chemicznego”?

• Z chemią na tropie zbrodni, czyli chemik w laboratorium kryminalistycznym. W tym miejscu będzie można pomóc w rozwiązaniu zagadki tajemniczej śmierci, przyglądając się zainscenizowanemu miejscu zdarzenia!
  • Chiralność, czyli chemia w lustrzanym odbiciu. Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, dlaczego prawa rękawiczka nie pasuje na lewą rękę? Czy ludzie, rośliny i zwierzęta są chiralni i co to znaczy?
  • Chemia radiacyjna, czyli o chemicznych skutkach działania promieniowania jonizującego. Tu odwiedzający poznają historię i rozwój tej dziedziny nauki od pierwszych eksperymentów, do praktycznych zastosowań znanych w dzisiejszych czasach.
  • Polimery, czyli takie proste, a jednak złożone. Mamy wokół siebie samochody z „plastikowymi” karoseriami, ocieplamy domy materiałami syntetycznymi, posługujemy się prostymi narzędziami wykonanymi z różnych polimerów i kupujemy produkty w polimerowych opakowaniach. Z czego wytworzone zostały przedmioty, którymi tak chętnie się posługujemy?
  • Małe wielkie nano, czyli historia o procesach wykonywanych w bardzo małych układach. Mikroskop elektronowy ujawnił, że natura jest z natury „nano”. Przekonamy się jak małe jest „nano” i jak wielkie drzemią w nim możliwości.

Data dodania:2018-03-16
Ewa Chojnacka