Europejska Akredytacja dla Centrum Językowego PŁ

Centrum Językowe PŁ otrzymało akredytację europejskiego stowarzyszenia EAQUALS (Evaluation and Accreditation of Quality in Language Services) działającego  na rzecz jakości usług językowych. Akredytacja została przyznana z wyróżnieniem w aż 6 z 12 kategorii. Tym samym Centrum znalazło się w międzynarodowym elitarnym gronie instytucji spełniających wysokie standardy nauczania języków obcych.

Stowarzyszenie EAQUALS jako główny cel stawia sobie upowszechnianie wysokich standardów kształcenia językowego i działa pod auspicjami Rady Europy jako organizacja pozarządowa. Stowarzyszenie współpracuje z Komisją Europejską jako konsultant w sprawach edukacji, a także z licznymi innymi instytucjami wytyczającymi standardy kształcenia nauczania języków obcych. Przez 25 lat istnienia EAQUALS udzieliło akredytacji 130 ośrodkom nauczającym 25 języków w 37 krajach. Dotychczas akredytacja EAQUALS została przyznana tylko dwóm polskim uczelniom, a Politechnika Łódzka jest pierwszą uczelnią techniczną w kraju, której Centrum Językowe zostało w ten sposób wyróżnione.

W drodze do akredytacji

Jak podkreśla dr Magdalena Nowacka, dyrektor Centrum Językowego PŁ przygotowanie do wypełnienia restrykcyjnych standardów jakościowych określonych w tzw. Kartach EAQUALS wymagało podjęcia szeregu działań, w efekcie których Centrum dokonało znaczącego rozwoju w zakresie zapewnienia jakości kształcenia. Wprowadzono nowe form monitorowania i wsparcia procesu dydaktycznego, takie jak np. lekcje koleżeńskie czy krótkie, niezapowiedziane obserwacje zajęć. Część tych rozwiązań zostało zaadoptowanych w całej uczelni. W trosce o rozwój zawodowy pracowników wprowadzono Plan Rozwoju Pracownika, któremu towarzyszą rozmowy na temat potrzeb i postrzegania warunków pracy, a także rozwoju własnej ścieżki zawodowej.

Wizyta akredytacyjna

Aby uzyskać akredytację EAQUALS Centrum Językowe PL musiało spełnić 50 standardów wymienionych w dokumentach stowarzyszenia. Inspektorzy EAQUALS  zapoznali się z dokumentacją przebiegu studiów oraz ich praktycznymi aspektami; oceniono zgodność treści kart przedmiotów - poszerzonych o dodatkowe sylabusy - z polityką językową jednostki, obserwowano 37 fragmentów lekcji różnych języków prowadzonych na różnych poziomach, zapoznano się z dydaktycznymi i administracyjnymi zasobami platformy WIKAMP.

Stopień ich realizacji został przedstawiony dyrekcji Centrum Językowego w szczegółowym 35-stronnicowym raporcie.

Ostatecznie, kilkumiesięczny okres intensywnej, twórczej pracy całego zespołu Centrum, w tym wypracowane procedury i mechanizmy zapewnienia jakości kształcenia, a także zdobyte dotychczas doświadczenie, zostały uwieńczone zasłużonym sukcesem.

Centrum Językowe PŁ otrzymało akredytację stowarzyszenia EAQUALS z wyróżnieniem w kategorii: zarządzanie i administracja, certyfikacja, zasoby/materiały, środowisko pracy/otoczenie, obsługa klienta, komunikacja wewnętrzna.

Data dodania:2017-06-28
Ewa Chojnacka