Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

 

 

Politechnika Łódzka

 

Endoskop o wydłużonym zasięgu powstaje na PŁNaukowcy z Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym PŁ pracują nad endoskopem o wydłużonym zasięgu. Urządzenie ma pomóc chirurgom w dotarciu do wnętrza układu pokarmowego człowieka.

 

- Endoskop, nad którym pracujemy może mieć nawet 6 m długości i około 13 mm średnicy. Będzie zaopatrzony w kamerę oraz kanał roboczy do wprowadzania narzędzi chirurgicznych. Dzięki wydłużonemu zasięgowi urządzenie umożliwi lekarzom dotarcie w każde miejsce zmienione chorobowo, aby pobrać tkanki do badań lub dostarczyć lekarstwo - wyjaśnia dr inż. Łukasz Frącczak, koordynator projektu z PŁ.

 

Urządzenie jest odpowiedzią na potrzeby lekarzy chirurgów. Rozwiązanie endoskopu będzie oparte na zastosowaniu sztucznych mięśni poprzecznych opatentowanych przez naukowców z PŁ. Projekt jest finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z programu Lider.

 

Osobom zainteresowanym innowacyjnym projektem naukowców z PŁ polecamy artykuł "Nowatorski endoskop o wydłużonym zasięgu powstaje na PŁ" w serwisie Polskiej Agencji Prasowej.


Data dodania:2018-02-07
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha,
Zdjęcia
Dr inż. Łukasz Frącczak z PŁ, koordynator projektu.

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE