Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Dwie nominacje profesorskie dla naukowców z PŁ



Prezydent RP Andrzej Duda wręczył 26 października nominacje profesorskie 82 osobom, w tym dwóm naukowcom z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska (BAIŚ) PŁ: prof. Markowi Lefikowi oraz prof. Ewie Liwarskiej-Bizukojć. Relację z wydarzenia możemy obejrzeć na stronie Prezydent.pl.

 

 

Prof. Marek LefikProf. Marek Lefik z PŁ.


Pełni od  2016 roku na Wydziale BAIŚ funkcję dziekana, wcześniej był przez dwie kadencje prodziekanem. Jest  też kierownikiem Katedry Geotechniki i Budowli Inżynierskich PŁ. Absolwent budownictwa na Wydziale BAIŚ PŁ, rónież na tym Wydziale w roku 1987 uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo, a w roku 2006 - stopień doktora habilitowanego.

 

W 1990 roku odbył staż postdoktorancki – w ramach Stypendium Rządu Francuskiego, w Institut de Mécanique de Grenoble, we Francji. Jego kontakty z Uniwersytetem Padewskim rozpoczęły się w roku 1991 udziałem w projekcie badawczym "Next European Torus" (NET–ITER). Współpraca ta, po okresie długiego, ponad dwuletniego pobytu w zespole profesora B.A. Schreflera, w formie krótszych lecz częstych wizyt naukowych - trwa do dziś. Począwszy od roku 1995 spędził 6 lat (po jednym semestrze każdego roku) w Ecole Nationale Superieure d'Hydraulique et de Mecanique de Grenoble, we Francji. Pełnił tam obowiązki wykładowcy (Maître de Conférence).

 

Zainteresowania naukowe prof. M. Lefika dotyczą głównie następujących obszarów: mechaniki ośrodków ciągłych; zastosowania sztucznych sieci neuronowych do rozwiązywania problemów inżynierskich w mechanice i do budowania programów eksperckich; technik homogenizacji zastosowanych w praktycznym problemie inżynierskim związanym z mechaniką kompozytów nadprzewodzących o budowie hierarchicznej. Jego monografia "profesorska" dotyczy rozwiązań problemu odwrotnego przy pomocy sztucznych sieci neuronowych.

 

Prof. M. Lefik wypromował czterech doktorów, trzy inne doktoraty są otwarte i realizowane. Opublikował 31 artykułów zarejestrowanych w Web of Sciences Citation Report oraz około 150 innych publikacji naukowych. Liczba cytowań profesora, bez autocytowań, wynosi 182, a Indeks  Hirsch’a - 13.

 

Prof. Ewa Liwarska - Bizukojć z PŁ.Prof. Ewa Liwarska-Bizukojć

 
Pracuje w Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych na wydziale BAIŚ. Tematyka biologicznego oczyszczania ścieków stanowi główny przedmiot jej zainteresowań badawczych. Oprócz tego prowadzi badania nad biodegradowalnością, ekotoksycznością i rozkładem zanieczyszczeń antropogenicznych w środowisku przyrodniczym. W tym zakresie od kilku lat współpracuje m.in. z Uniwersytetem w Gandawie (Belgia).

 

Prof. Ewa Liwarska-Bizukojć ukończyła inżynierię chemiczną i procesową na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ, a w roku 2001 na tym Wydziale obroniła doktorat. W roku 2009 uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska w Politechnice Śląskiej w Gliwicach.


Pani profesor jest stypendystką FNP i DAAD, a także laureatką Nagrody za osiągnięcia naukowe Prezydium Oddziału PAN w Łodzi i Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych. Odbyła krótkoterminowe szkolenia i staże zagraniczne na Uniwersytecie w Dortmundzie (Niemcy), Politechnice w Delft (Holandia) oraz półroczne stypendium na Politechnice w Berlinie (Niemcy).


Dorobek naukowy prof. Ewy Liwarskiej-Bizukojć obejmuje 103 prace, z czego 37 to artykuły opublikowane w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, posiadających IF. Prace były niezależnie cytowane ponad 300 razy (h-indeks równy 12). Jest autorką książki „Modelowanie procesów oczyszczania ścieków metodą osadu czynnego” .

 


Data dodania:2017-10-30
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Grafika promująca PŁ.

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE