Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

UTW_aktualnosci

W duchu lat 20. XX wieku



Zajęcia dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej w Muzeum Pałac Herbsta

Wystawa Dom ze snów, w nowo zaaranżowanych pałacowych wnętrzach, jest opowieścią o wydarzeniach z życia Leona Herbsta i jego żony Aleksandry na początku dwudziestolecia międzywojennego w Łodzi. Należący do fabrykanckiej rodziny mieszkańcy renesansowej willi, pomimo trudnej gospodarczej sytuacji powojennej, byli mocno zaangażowani w działalność na rzecz Łodzian zarówno zatrudnionych w pałacu, jak i pracowników w jedynej z najważniejszych przędzalni w mieście. Dzięki słuchowisku – nieodzownej części wystawy – będzie można odsłonić rąbka tajemnicy prywatności głównych bohaterów Pałacu Herbsta oraz poznać społeczno-kulturowe uwarunkowania Łodzi z lat 20. XX wieku.

 

Cykl trzech spotkań towarzyszących wystawie Dom ze snów w Pałacu Herbsta dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ma na celu zapoznać uczestników z obyczajowością lat 20. XX wieku. W ramach cyklu przewidziane jest oprowadzanie po wystawie oraz dwa wykłady poświęcone takim zagadnieniom, jak służba, rewolucja w modzie i spędzanie wolnego czasu w 2. ćw. XX stulecia. Wykłady mają na celu zaangażować słuchaczy w dyskusję, do której mile widziane będzie samodzielne przygotowanie na wskazany temat. Spotkania, prowadzone przy filiżance herbatki z samowaru, wzbogacą wiedzę Uczestników w przytulnej atmosferze.

 

Ponadto w trosce o pogłębienie twórczych możliwości słuchaczy UTW w ramach cyklu zostały przewidziane warsztaty z oferty edukacyjnej Sztuka i Historia.

Proponowane zajęcia plastyczne będą okazją do poznania nowych kreatywnych technik, dzięki którym w prosty sposób uczestnicy stworzą zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe przedmioty.

Spotkania dla słuchaczy UTW Politechniki Łódzkiej odbędą się środy, w okresie marzec-maj 2018 r. o godz. 12.15

 

Terminy spotkań:

4 kwietnia – Oprowadzanie po wystawie Dom ze snów w Pałacu Herbsta z wykorzystaniem słuchowiska

25 kwietnia (wykład, dyskusja) – O służbie i życiu w pałacu „od kuchni”

16 maja (wykład, dyskusja) – O modzie i spędzaniu wolnego czasu w latach 20 XX w.

23 maja (warsztat) – Empire. Ponadczasowość klasyki. W trakcie oferowanych warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość wykonania wybranych naczyń z zastawy stołowej dekoracji w stylu empirowym.

30 maja (warsztat) – Secesja. Piękno idealnie splecione. Proponowane warsztaty pozwolą przenieść się ich uczestnikom do przełomu XIX i XX wieku, gdy styl cieszył się największym uznaniem i stać się secesyjnymi projektami.

6 czerwca (warsztat) – Zwiewne piękno z Kraju Kwitnącej Wiśni. Malowanie na jedwabiu.

 

 

Koszt cyklu 6 zajęć: 19 zł/os. (3x6 zł – warsztaty +1 zł – jednorazowy bilet wstępu)

Zgłoszenia na cykl zajęć dokonujemy w biurze UTW PŁ. Wpłata za zajęcia na konto UTW PŁ.

 

Koncepcja i realizacja zajęć: Tatiana Szymańska


Data dodania:2018-02-12
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Agnieszka Domińczyk-Kuderko
Zdjęcia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE