75lat.p.lodz.pl
Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Drużyna Raptors z PŁ trzykrotnie na podiumZespół Raptors ze Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR zajął III miejsce w zawodach Droniada 2019. To konkurs dla zespołów akademickich, biorących udział w misjach specjalnych z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji.

 

Zespół Raptors z PŁ zajął III miejsce w droniadzie 2019, foto. Arch. Raptors

 

Według relacji uczestników, drużyna studentów z Politechniki Łódzkiej po raz kolejny została doceniona za świetny podział ról i obowiązków w zespole oraz walkę do ostatniej sekundy. Tegoroczne zawody odbyły się w Katowicach, w dniach 5-8 czerwca.

 

- W ramach konkursu musieliśmy zmierzyć się z kilkoma zadaniami. Jedną z konkurencji było przenoszenie paczek, gdzie zaprezentowaliśmy autonomiczny system drona z chwytakiem. Musieliśmy także wyśledzić jedno z trzech uciekających aut, rozpoznając je najpierw po kolorze karoserii, następnie odczytując jego numer rejestracyjny i publikując pozycję GPS. Specjalnie do zadań transportowych zbudowaliśmy zupełnie nową maszynę o znacznie większym udźwigu niż dotychczasowa - mówi Przemysław Dawid, członek zespołu Raptors.

 

Jak informują studenci PŁ, Droniada 2019 to pierwsze zawody, w których dopuszczono współdzielenie przestrzeni powietrznej bezzałogowych statków powietrznych razem z samolotami załogowymi w tym samym czasie. Było to możliwe dzięki wyposażeniu dronów w transpondery lotnicze, takie same jakie znajdują się na pokładach samolotów. W oparciu o transpondery, drużyny musiały stworzyć system antykolizyjny uniemożliwiający zderzenie się statków powietrznych.

 

- Ostatnia konkurencja Droniady polegała na zbudowaniu muru z cegieł przenoszonych za pomocą drona w określonym czasie. Zadanie to miało zweryfikować indywidualne umiejętności pilota. Z naszej drużyny zgłosiło się aż trzech zawodników, którzy zajęli wysokie miejsca na podium - opowiada Damian Szewczyk, bezkonkurencyjny zwycięzca konkurencji, czym potwierdził wielokrotnie przyznawany tytuł najlepszego pilota dronów. III miejsce zajął Bartłomiej Łuszczyński, a tuż za podium, na IV miejscu uplasował się Wiktor Sucharzewski.


Data dodania:2019-06-11
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Droniada 2019 - drony z PŁ

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE