Doktor Tomasz Marszałek laureatem programu FIRST TEAM

Ponad 25 mln zł otrzymali na pierwsze zespoły badawcze młodzi naukowcy z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród 13 laureatów programu FIRST TEAM jest dr inż. Tomasz Marszałek z Katedry Fizyki Molekularnej na Wydziale Chemicznym PŁ.

Laureat konkursu otrzyma prawie 2 mln zł na stworzenie swojego zespołu i realizację projektu "Ultra-cienkie tranzystory na bazie samonośnych kompozytów dielektryk/półprzewodnik do zastosowania jako podstawowy element w konstrukcji elastycznych układów elektronicznych".

Dr Marszałek poinformował, że zaproponowany projekt jest rozszerzeniem badań opracowanych podczas studiów doktoranckich pod kierunkiem prof. Jacka Ulańskiego z Wydziału Chemicznego. Nowo utworzona przez niego grupa będzie kontynuowała badania dotyczące samonośnych, elastycznych tranzystorów i ich zastosowania jako podstawowych elementów w konstrukcji elastycznych układów elektronicznych. - Przewiduje, że w ramach wspomnianego projektu osiągnięte zostaną wyniki, które pozwolą wnieść znaczący wkład do obszarów określonych w spisie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji: „Elektronika oparta na polimerach przewodzących” oraz „Sensory i inteligentne sieci sensorowe” - wyjaśnia laureat konkursu.

Program FIRST TEAM wspiera młodych naukowców na kluczowym etapie kariery, kiedy rozpoczynają oni budowanie swojej samodzielności naukowej i pomaga im w podejmowaniu najciekawszych wyzwań badawczych – mówi dr Tomasz Poprawka, zastępca dyrektora ds. działalności programowej FNP. Na prace badawczo-rozwojowe można otrzymać ok. 2 mln zł na trzy lata. Granty są finansowane ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. To była trzecia edycja konkursu FIRST TEAM, 1 sierpnia rozpocznie się nabór do kolejnej.

Dr inż. Tomasz Marszałek jest absolwentem trzech wydziałów Politechniki Łódzkiej. Studia inżynierskie ukończył na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, magisterskie na Wydziale Mechanicznym, a następnie studia doktoranckie na Wydziale Chemicznym.

Data dodania:2017-07-25
Małgorzata Trocha