Cykl otwartych seminariów na PŁ

Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji PŁ organizuje od marca cykl spotkań "Człowiek-biznes-technologie" poświęconych zagadnieniom związanym z całościowym widzeniem społeczeństwa, gospodarki i techniki oraz łączących ich relacji.

Seminaria będą działały dwutorowo:

• w ramach cotygodniowych spotkań oferując możliwość współpracy przy projektach badawczych, konsultacje i  miejsce dla międzywydziałowej i transdysyplinarnej refleksji.
  • w ramach comiesięcznych wykładów i spotkań z zaproszonymi gośćmi.

- Chcemy łączyć dyscypliny i przekraczać granice - informują organizatorzy w zaproszeniu na cykl wykładów. - Technologie nie funkcjonują bowiem w próżni, a w konkretnych kontekstach kulturowych i społeczno-politycznych. Jednocześnie konteksty te wpływają także na kierunki rozwiązań technicznych, z jakimi przychodzi mierzyć się inżynierom.

W ramach cyklu seminariów zaplanowano cztery spotkania:

15 marca  – prof. dr hab. Maciej Soin PŁ, Społeczna odpowiedzialność biznesu. Etyka czy retoryka?
19 kwietnia  – dr Szymon Wierzbiński PŁ, Osobisty heroizm czy zbiorowa odpowiedzialność? Organizacja armii bizantyjskiej.
17 maja  – dr Joanna Sośnicka PŁ, Etyka i technika – współczesne dylematy.
14 czerwca  – dr hab. Inga Kuźma Cein UŁ, Społeczny aspekt innowacji.

Naukowców z PŁ prowadzących badania na styku działalności człowieka, biznesu i techniki, interesują nastepujące zagadnienia:

⦁    Uniwersalny wymiar technologii a kondycja ludzka.
⦁    Wpływ oświeceniowej wizji postępu i ekonomicznej wizji wolnego rynku na współczesną rzeczywistość społeczną.
⦁    Relacje nauki, ideologii i polityki, czyli odpowiedzialność polityczna naukowców.
⦁    Społeczeństwo ryzyka i bezpieczeństwo - kwestionowanie ekspertyz naukowych.
⦁    Odpowiedzialność i konsekwencje moralne rozwoju gospodarczego i technologicznego.
⦁    Społeczna odpowiedzialność organizacji.

­
Organizatorzy zapraszają pracowników naukowych, doktorantów, magistrantów, studentów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką seminariów w czwartki o godz. 18.00,  ul. Wólczańska 215 (Budynek Trzech Wydziałów) p. 422. W załączeniu plakat informujący o wydarzeniu.

Data dodania:2018-03-05
czlowiek-biznes-technologie_v3.pdf224.73 KB