Ciąg dalszy woonerfu na Stefanowskiego

Pracownicy i studenci Politechniki Łódzkiej złożyłi do tegorocznego Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego wniosek „Graj w zielone – II etap rewitalizacji ul. Stefanowskiego”. Jest to kontynuacja realizacji zwycięskiego projektu "Przeszyci zielenią" z poprzedniego ŁBO. Na ul. Stefanowskiego (od Radwańskiej do Potza), jeszcze w tym roku, powstanie wspaniały woonerf za 2,6 mln zł.

Od lewej: Adam Owczarek oraz Daria Bartosik przed Urzędem Miasta Łódź

Nowy projekt przewiduje rewitalizację i przekształcenie przestrzeni ul. Stefanowskiego (pomiędzy Potza i Skorupki) w zielony woonerf, który będzie szerokim traktem spacerowym z uspokojonym ruchem samochodowym. Koncepcja zakłada urządzenie dużej ilości nowej zieleni, w tym nasadzenia drzew i krzewów. Ulica wzbogaci się również o strefy z ławkami, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci, a miejsca parkingowe uzyskają nową, przepuszczalną nawierzchnię. Całość została pomyślana jako element miejskiego planu adaptacji miasta do zmian klimatu.

Liderami tegorocznego wniosku są: Adam Owczarek – kierownik Działu Rozwoju Uczelni oraz Daria Bartosik – studentka architektury z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ.

Projekt  jest częścią zwycięskiej pracy konkursowej stworzonej przez studentów Politechniki Łódzkiej w ramach akcji „Włócz się po mieście: warsztaty urbanistyczno-architektoniczne". Ogólnopolski konkurs na koncepcję zagospodarowania łódzkich kwartałów organizowany jest od pięciu lat przez Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej „Cirkula” na PŁ we współpracy z Miejską Pracownia Urbanistyczną w Łodzi.

Z uwagi na pandemię harmonogram ŁBO 2020 został przesunięty o miesiąc i w związku z tym głosowanie odbędzie się dopiero w listopadzie. Mamy nadzieję, że tak jak w ubiegłym roku, uda nam się uzyskać największą ilość głosów w dzielnicy „Stare Polesie” i doprowadzić do końca realizację naszego marzenia, czyli połączenia obu politechnicznych kampusów w przyjazną, zieloną przestrzenią.

Data dodania:2020-07-02
Małgorzata Trocha