Absolwenci PŁ pracują nad polskim respiratorem

Grupa absolwentów Politechniki Łódzkiej opracowała respirator VentilOn - projekt taniego urządzenia o funkcjonalności respiratora, który pomoże w walce z pandemią koronawirusa Covid-19.

Zespół inżynierów z VentilOn. Stoją (od lewej): Bartosz Jędrowiak, Janusz Frydrychowski i Kamil Słobiński

Inżynierowie: Kamil Słobiński, Bartosz Jędrowiak oraz Janusz Frydrychowski, skonstruowali urządzenie, które za dwa miesiące może trafić do szpitali, by pomóc w utrzymaniu funkcji oddychania u chorych na koronawiarusa.

- Projekt powstał po wielu konsultacjach z pulmonologami oraz anestezjologami z łódzkich szpitali mi.n.: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego, Szpitala im. K. Jonschera, Centralnego Szpitala Klinicznego oraz Matki Polki. Staraliśmy się zaprojektować urządzenie proste i tanie przy wykorzystaniu gotowych, certyfikowanych elementów. Dodatkowe podzespoły obrabialiśmy na sterowanych numerycznie maszynach. Pracą urządzenia steruje mikro-kontroler, który w połączeniu z szeregiem czujników monitoruje oddech pacjenta - wyjaśnia konstruktor, mechatronik Kamil Słobiński. - Stworzone przez nas urządzenie jest prototypem, który już dziś może ratować życie pacjentów. W tej chwili przygotowujemy się do certyfikacji.

Respirator dzięki niskiej wadze, ok. 4 kg, może być także wykorzystany w karetkach pogotowia, na misjach medycznych czy w helikopterach ratunkowych.

Urządzenie można obejrzeć na stronie ventilon.pl oraz na Facebooku @ventilonhelp

Data dodania:2020-04-28
Małgorzata Trocha