75lat.p.lodz.pl

Raptors jedynym reprezentantem Polski w Abu Zabi

Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej, w skład którego wchodzi drużyna Raptors - konstruktorzy łazika marsjańskiego, kończy rok 2016 jeszcze jednym sukcesem. Reprezentanci Koła zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych konkursów robotów mobilnych na świecie - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge. W marcu 2017 r. studenci pojadą z łazikiem do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Udział w konkursie to zwieńczenie ważnego etapu w długofalowym planie rozwoju robotów mobilnych, ale również niepowtarzalna szansa na pokazanie potencjału Politechniki Łódzkiej oraz Polski w miejscu, na które już w marcu zwrócone będą oczy całego świata - mówi dr hab. Grzegorz Granosik, opiekun Koła Naukowego Robotyki. - Sukces studentów PŁ to wynik ponadrocznej pracy trzech zespołów projektowych pracujących w  SKaNeRze: sekcji robotów latających, robota mobilnego oraz łazika marsjańskiego.

Zbudowane przez studentów z PŁ  roboty przeszły przez trzy etapy trudnych eliminacji do konkursu. Na początku konkurowały aż 143 zespoły z całego świata. Do finałów dotarło 28 drużyn z tak znakomitych uczelni i ośrodków jak Carnegie Mellon University, ETH Zurich, Georgia Tech, Imperial College London, Beijing Institute of Technology, Scuola Superiore Sant'Anna, Nanyang Technological University.  Koło SKaNeR z Politechniki Łódzkiej jest jedynym reprezentantem Polski i jedynym samodzielnie występującym reprezentantem naszej części Europy.

- To niezwykle trudne i rozbudowane zawody, wymagające autonomicznej pracy robotów lądowych i latających. Jesteśmy świadomi, że w wielu konkurencyjnych ośrodkach naukowych przygotowania do konkursu prowadzone są przez liczniejsze zespoły z znacznie większym doświadczeniem i prestiżem. Nie czujemy się tym jednak przytłoczeni i ciężko pracujemy, sukcesywnie realizując kolejne założenia projektowe. Mamy nadzieje, że już w marcu staniemy jak równy z równym z innymi zespołami, a nasze rozwiązania okażą się bardzo konkurencyjne - mówi Mateusz Kujawiński, lider drużyny Raptors.

- Nasze prace rozpoczęliśmy ponad rok temu opierając się na konstrukcjach już wcześniej rozwijanych przez naszych studentów. Złożoność konkursu wymagała integracji prac kilku zespołów projektowych i wymiany doświadczeń pomiędzy nimi, dlatego cieszę się, że praca grupowa daje tak dobre efekty. Powstają nowe roboty, studenci zapoznają się i testują bardzo trudne technologie: nawigacji, lokalizacji i autonomicznej manipulacji. Pracują równocześnie na kilku rodzajach robotów: sześciokołowym, czterokołowym i trzech latających - mówi Grzegorz Granosik. - Zbudowane i oprogramowane roboty będą mogły startować w różnych konkursach dzięki modułowej strukturze zastosowanych podzespołów i oprogramowania. Taki właśnie był nasz cel naukowy na ten rok.

Przypomnijmy, że do największych sukcesów studentów z Politechniki Łódzkiej należy wygrana w europejskich zawodach European Rover Challenge 2016 oraz piąte miejsce w University Rover Challenge 2016 organizowanym w Stanach Zjednoczonych. Drużyna poszukuje środków finansowych na pokrycie kosztów wyjazdu zespołu na zawody i liczy na wsparcie ze strony firm zainteresowanych nowoczesnymi technologiami.

Data dodania:2016-12-20
Łazik marsjański opracowany przez studentów PŁ z Koła Naukowego SKANER.