Politechnika Łódzka wygrała Cisco Challenge 2016

Zespół studentów, którzy przyjechali do Politechniki Łódzkiej z Ameryki Środkowej zwyciężył w konkursie Cisco Swith Up Challenge 2016 w Krakowie. Projektem inteligentnej, świecącej podkoszulki pokonali silną reprezentację AGH, która miała w finale aż sześć drużyn.

Federico Navarrete, Alfredo Celso, Enrique Hernández są stypendystami programu Erasmus Mundus LAMENITEC (Latin American students Exchange-to-Europe scheme), którego partnerem jest nasza uczelnia, a koordynatorem w PŁ jest prof. Andrzej Napieralski z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informacyjnych. Studiują informatykę na Wydziale EEIA w ramach Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Alfredo Celso i Federico Navarrete pochodzą z Salwadoru, Enrique Hernández z Nikaragui.

- Naszym celem było stworzenie czegoś nowatorskiego, atrakcyjnego, użytecznego, prostego w produkcji i oczywiście taniego. Zainteresowaliśmy się inteligentną odzieżą, czyli taką, w którą wbudowuje się elektronikę – mówi Alfredo Celso. Do konkursu Cisco Swith Up Challenge przygotowali projekt FireFly T-shirt. Jak mówią zainspirowały ich zajęcia z przedmiotu Pervasive Computing prowadzone przez dr. Andrzeja Romanowskiego z Instytutu Informatyki Stosowanej.

- W ramach tego przedmiotu powstał pierwszy prototyp inteligentnej koszulki dla rowerzystów poprawiającej ich widoczność, sygnalizującej wykonywanie manewrów i podnoszącej ich bezpieczeństwo. W tej fazie projektu sterownik w kierownicy pozwala włączać migacze z diod, które są wszyte w tył koszulki. Kolejnym krokiem jest sterowanie z poziomu smartfona a także sterowanie głosem – mówi dr inż. Andrzej Romanowski. Zdaniem studentów taka podkoszulka może być z powodzeniem stosowana przez osoby pracujące w nocy i zastąpić odblaskowe kamizelki.

Data dodania:2016-03-22
Ewa Chojnacka