Podium dla studentów Politechniki Łódzkiej

Studenci Politechniki Łódzkiej z sukcesem sprawdzili swoje umiejętności programowania. Zajęli dwa miejsca na podium finału VI edycji Niezależnych Ogólnopolskich Mistrzostw w Analizie Danych (NOMAD).

Finał odbył się 4 czerwca na Politechnice Wrocławskiej. Wzięło w nim udział osiem trzyosobowych zespołów wyłonionych w zdalnych eliminacjach, w których startowało kilkadziesiąt drużyn.

Zwycięski zespół Zwycięzcą finału został zespół studentów z wydziału FTIMS PŁ (Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej): Wojciech Szałapski (informatyka) oraz Filip Turoboś i Tomasz Janiszewski (obaj z kierunku matematyka). Trzecią drużyną finału byli także studenci Politechniki Łódzkiej: dwóch z wydziału FTIMS: Łukasz Maślanka (matematyka) i Piotr Sokołowski (matematyka i informatyka) oraz Jakub Santorek z IFE (fizyka).

- Zwycięska drużyna rozwiązała komplet zadań finałowych jako jedyna – podkreśla mgr inż. Paweł Tarasiuk z Instytutu Informatyki – W związku z tym nie musiały być brane pod uwagę kryteria ex aequo, takie jak czas przesłania rozwiązań. Imponujące umiejętności studentów w dziedzinie programowania pod presją czasu zostały jednak zademonstrowane już w eliminacjach, w których rozwiązali wszystkie zadania w niecałe półtorej godziny, a eliminacje trwały pięć godzin.

W finale był też trzeci zespól z Politechniki Łódzkiej: Kacper Kołodziej (FTIMS, informatyka), Rafał Gębski (IFE, informatyka) i Agata Balcerak (FTIMS, matematyka), który zajął miejsce siódme.

Na szczególną uwagę zasługuje międzykierunkowy i międzywydziałowy charakter skład zespołów z Politechniki Łódzkiej. - Pomimo różnych kierunków i wydziałów, aż siedmiu reprezentantów wspólnie działa w ramach Sekcji Algorytmicznej Koła Informatycznego Niepokoju KINo, którą się opiekuję – mówi Paweł Tarasiuk. - Ci sami studenci uczęszczali także na przedmiot obieralny „Wybrane Zagadnienia Algorytmiki i Programowania”, który bardzo dobrze przygotowuje do zawodów programistycznych.

Poza reprezentantami Politechniki Łódzkiej w gronie finałowym znalazły się zespoły z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Mistrzostwa NOMAD organizowane są przez Koło Naukowe Statystyki Matematycznej „Gauss” działające przy Wydziale Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej.

Na zdjęciu: od lewej Filip Turoboś_Tomasz Janiszewski_ Wojciech Szałapski

Poniżej

zespół trzeci w zawodach: od lewej Piotr Sokołowski_ Łukasz Maślanka_ Jakub Santorek

zespół siódmy w zawodach: od lewej Agata Balcerak_ Rafał Gębski_ Kacper Kołodziej