Naukowcy opracują hybrydowy materiał budowlany

Innowacyjny, hybrydowy materiał budowlany, o szczególnych właściwościach powstanie pod kierunkiem dra hab. Dariusza Heima z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ, przy współpracy z naukowcami z Europy i Ameryki Łacińskiej.

Projekt zatytułowany Hybrydowy, translucentny komponent budowlany do magazynowania energii cieplnej promieniowania słonecznego, został wybrany do realizacji w międzynarodowym konkursie ERANet-LAC. Jest jednym z 26 najlepszych zgłoszeń wyróżnionych przez oceniających ekspertów. Partnerami w koordynowanym przez Politechnikę Łódzką projekcie są uczelnie: z Łotwy (Institute of Physical Energetics), Argentyny (Instituto de Investigaciones en Energía No Convencional) oraz Chile (Pontificia Universidad Católica de Chile).

- Celem projektu jest opracowanie, na podstawie badań teoretycznych i eksperymentalnych, technicznego rozwiązania pozwalającego na uzyskanie komponentu o cechach zapewniających oczekiwaną przepuszczalność światła dziennego, przy jednoczesnej poprawie bilansu cieplnego na przestrzeni roku – wyjaśnia dr hab. Dariusz Heim. - Cel ten zostanie osiągnięty przez zwiększenie efektywności energetycznej oszklenia dzięki zastosowaniu materiałów fazowo zmiennych o ściśle określonych właściwościach.

Wartość współczynnika przenikania ciepła przeszkleń stosowanych w budynkach jest średnio cztery razy wyższa niż elementów nieprzezroczystych. Każdy zapewne miał okazję odczuć różnice temperatur: w okresie zimowym mamy do czynienia z istotnymi stratami ciepła, a latem następuje przegrzewanie pomieszczeń i całych budynków. Jak podkreśla dr hab. Dariusz Heim często stosowane transparentne fragmenty ścian budynków, pod względem parametrów fizycznych, stanowią jeden z najsłabszych elementów przegród zewnętrznych.

Okres realizacji projektu jest przewidziany na lata 2017-2019.

Data dodania:2016-12-06
Małgorzata Trocha
Budynek dydaktyczny Wydziału Inzynierii Procesowej i Ochrony Środowiska - LabFactor. Foto: Jacek Szabelaa