75lat.p.lodz.pl
Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

 

 

Politechnika Łódzka

 

Łódzki Uniwersytet Dziecięcy dla absolwentów (13-17 lat)ŁUD dla Absolwentów - zawsze w semestrze zimowym.

 

Młodzież w wieku 13-17 lat, która uczestniczyła w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej lub Ścieżkach Młodych Odkrywców, może  kontynuować zajęcia (semestr zimowy), poszerzać swoje zainteresowania oraz uczyć się pracy w grupie
i prezentacji swoich osiągnięć.
Podstawowym elementem tego programu jest 16 godzin lekcyjnych warsztatów z wybranej dziedziny:
 

•    architektury
•    biotechnologii
•    chemii
•    elektroniki I
•    elektroniki II
•    matematyki
•    multimediów
•    robotyki


Przed rozpoczęciem warsztatów, zapraszamy na wykład inauguracyjny oraz spotkanie
z trenerem, który nauczy uczestników jak dobrze przygotować prezentację i ją wygłosić, ponieważ ostatnim etapem projektu jest przedstawienie rezulatów zajęć na mini-konferencji dla młodszych dzieci z programu ŁUD.


Oferta jest skierowana tylko do dzieci, które uczestniczyły wcześniej w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej lub Ścieżkach Młodych Odkrywców.
Zapisy w czerwcu. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: (042) 631 28 09 lub mailowy: lud.info@info.p.lodz.pl.
Opłata za udział w zajęciach wynosi 160 zł.

 

Warsztaty do wyboru

 

Architektura
Temat:  Czy można zbudować miasto w 16 godzin?

 

Czy zastanawiałaś/łeś się kiedyś, dlaczego Twoje miasto wygląda tak a nie inaczej? Jak długo powstawało? Nadal się rozwija? Czy ma jakiś styl? Co je wyróżnia? Czy było zaprojektowane? A może powstało na chybił trafił? Czy to możliwe? Czy w każdym mieście czujesz się tak samo? Gdybyś mogła/mógł zaprojektować swoje miasto od początku, jak byś to zrobił/a? Na warsztatach proponujemy podróż przez epoki, postaramy się wprowadzić Cię w tajniki urbanistyki i architektury. Będziemy analizować, budować, dyskutować i tworzyć! A cel wyprawy? Jeśli chcesz się dowiedzieć, zapraszamy na wykład i warsztaty!

 

Biotechnologia
Temat:  Warsztaty kulinarne

 

Czy jesz biały ser, jogurt, chleb czy czekoladę? A czy wiesz jakie mają składniki?
Chcesz wspólnie pogotować i zaprojektować nowe smaki? Dowiedzieć się, jakie składniki warto łączyć a które nie, aby jeść zdrowo?
Jeśli tak, zapraszam na zajęcia.

 

Chemia
Temat:   W poszukiwaniu chemii wokół nas...

 

Chemia otacza nas wszystkich. Powietrze, którym oddychamy, woda, którą pijemy czy też jedzenie, ubrania, lekarstwa, rzeczy metalowe, pieniądze. Staniemy się kryminologami i będziemy identyfikować różne substancje na podstawie ich właściwości. Chemię nieorganiczną, czyli tzw. chemia martwą połączymy z organiczną, czyli chemią życia. Poznamy kompleksy żelaza i magnezu oraz sprawdzimy gdzie występują i jaką pełnią funkcję. Z tłustej oliwy zrobimy ozdobne, pieniące się mydła. W ramach chemii stosowanej wyodrębnimy substancje zapachowe z rzeczy dostępnych w naszych kuchniach. Jak prawdziwi projektanci perfum stworzymy własne kompozycje zapachowe i zastanowimy się dlaczego czujemy różne zapachy. Dowiemy się czym jest emulsja i czy łatwo zrobić krem. Poznamy proces polimeryzacji, zastanowimy się dlaczego polimery zdominowały nasz świat i sprawdzimy czy łatwo otrzymywać piankę uszczelniającą.

 

Elektronika I
Temat: Inteligentny dom

 

Każdy z nas chciałby mieszkać w wymarzonym domu. Na zajęciach zbudujemy makietę nowoczesnego budynku przyjaznego środowisku. Zainstalujemy w nim współczesne oświetlenie, które będziemy włączać i wyłączać bez pilota, nie ruszając się z fotela. Skorzystamy również z rozwiązań alternatywnych źródeł zasilania w postaci wiatraka czy paneli słonecznych. Sprawdzimy, które z aktualnie dostępnych żarówek są najlepsze i dlaczego. Zadbamy o estetyczny wygląd i na zakończenie zaprezentujemy nasz ekologiczny i nowoczesny dom.

 

Elektronika II
Temat: Od elektroniki do robotyki

 

Codziennie oglądasz, podziwiasz i starasz się zrozumieć otaczający Cię świat. Może chciałbyś zbudować coś praktycznego, co stanie się jego częścią? Może właśnie teraz chciałbyś przestać bać się śrubokręta, a dla swojego komputera czy telefonu znaleźć dużo ciekawsze zastosowanie? Może gdzieś leży stara zabawka, która tylko czeka na to, aby na nowo tchnąć w nią życie? Dołącz do nas – rozpocznij majsterkowanie…

Zacznijmy od elektroniki. Dodajmy podstawy programowania, a okaże się ona zaskakująco prosta. Da nam to nowe spojrzenie na wiele współczesnych zagadnień. Skupimy się na jednym z nich – fascynującym świecie robotyki.

Zajęcia realizowane będą w oparciu o platformę Arduino – płytki rozwojowe wraz z zestawem modułów rozszerzających. W ramach zajęć przewidywana jest budowa robotów mobilnych z wykorzystaniem dedykowanych do ich budowy elementów mechanicznych i napędowych, czujników itp.

 

Matematyka
Temat: Matematyka jest wszędzie

 

Zapraszamy na warsztaty matematyczne. Uwaga! Pierwszy raz w historii ŁUD_A uczestnicy na pierwszym spotkaniu będą mieli prawo wyboru tematyki całych zajęć. W zależności od inwencji grupy, wykładowca podąży tropem nadanym przez młodych naukowców.

 

Multimedia
Temat: Jak powstaje film?

 

Film – to pojęcie znane każdemu, wszyscy lubimy oglądać filmy. A może zastanawialiście się kiedyś, jak powstają? Proponujemy warsztaty, na których nauczycie się podstawowych pojęć filmowych, poznacie pracę realizatora, reżysera czy operatora. Będziemy bawić się kamerą w plenerze i w studiu telewizyjnym Centrum Multimedialnego na Politechnice Łódzkiej. Na koniec spróbujemy wspólnie zmontować film.

 

Robotyka
Temat: Drukowanie 3D – abstrakcja czy rzeczywistość?

 

Każdy z nas drukował kartki z tekstem, rysunkami, zdjęciami. A czy ktoś drukował kiedyś np. komórkę, kubek czy aniołka? Nie obrazek, nie kartkę do złożenia, a rzecz z tworzywa, którą można wziąć do ręki, która jest trójwymiarowa? Chcesz spróbować? Ale uwaga! To nie jest łatwe, najpierw czeka Cię projektowanie w programie Solid Edge. Brzmi abstrakcyjnie, ale jest możliwe! Następnie będzie trzeba przygotować elementy do druku 3D, a na końcu zobaczysz, jak drukuje się Twoje dzieło, pomalujesz, wykończysz i powiesz: sam wydrukowałem! Na zajęciach zobaczysz nowoczesne roboty przemysłowe i  będziesz mógł sam nimi sterować!

 


Data dodania:2016-02-16
Data aktualizacji2019-12-20

Wprowadzone przez:
Małgorzata Urbaniak,
Pliki do pobrania
ZałącznikWielkość
oswiadczenie_lud_a_0.pdf84.36 KB

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE