Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

 

 

Politechnika Łódzka

 

Łódzki Uniwersytet Dziecięcy dla absolwentów (13-17 lat)Kolejna edycja

ŁUD dla Absolwentów - zawsze w semestrze zimowym.

 

Młodzież w wieku 13-17 lat, która uczestniczyła w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego przy Politechnice Łódzkiej, może  kontynuować zajęcia, poszerzać swoje zainteresowania oraz uczyć się pracy w grupie i prezentacji swoich osiągnięć.
Podstawowym elementem tego programu jest 16 godzin lekcyjnych warsztatów z wybranej dziedziny:


•    biotechnologii
•    chemii
•    elektroniki I
•    elektroniki II
•    fizyki
•    matematyki
•    multimediów
•    robotyki


Przed rozpoczęciem warsztatów, wszyscy uczestnicy będą mieli wykłady. Po tych wykładach studenci  zaczną pracę w grupie nad projektem. Ich celem będzie nie tylko realizacja programu danych warsztatów, ale również zaprezentowanie rezultatów pracy swojej grupy przed wszystkimi uczestnikami projektu oraz najstarszymi dziećmi z ŁUDu, które będą chciały posłuchać swoich starszych kolegów na konferencji dla dzieci.

 

Zapisy:


Oferta jest skierowana tylko do dzieci, które uczestniczyły wcześniej w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej.
Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: (042) 631 28 09 lub mailowy: lud@p.lodz.pl
Opłata za udział w zajęciach wynosi 160 zł.

Zapisy w lipcu

 

Warsztaty do wyboru

 

 

Biotechnologia
Temat:  Warsztaty kulinarne
Prowadzący: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka

 

Czy jesz biały ser, jogurt, chleb czy czekoladę? A czy wiesz jakie mają składniki?
Chcesz wspólnie pogotować i zaprojektować nowe smaki? Dowiedzieć się, jakie składniki warto łączyć a które nie, aby jeść zdrowo?
Jeśli tak, zapraszam na zajęcia.

 

Chemia
Temat:   W poszukiwaniu chemii wokół nas...
Prowadzący: mgr inż. Małgorzata Walczak

 

Chemia otacza nas wszystkich. Powietrze, którym oddychamy, woda, którą pijemy czy też jedzenie, ubrania, lekarstwa, rzeczy metalowe, pieniądze. Staniemy się kryminologami i będziemy identyfikować różne substancje na podstawie ich właściwości. Chemię nieorganiczną, czyli tzw. chemia martwą połączymy z organiczną, czyli chemią życia. Poznamy kompleksy żelaza i magnezu oraz sprawdzimy gdzie występują i jaką pełnią funkcję. Z tłustej oliwy zrobimy ozdobne, pieniące się mydła. W ramach chemii stosowanej wyodrębnimy substancje zapachowe z rzeczy dostępnych w naszych kuchniach. Jak prawdziwi projektanci perfum stworzymy własne kompozycje zapachowe i zastanowimy się dlaczego czujemy różne zapachy. Dowiemy się czym jest emulsja i czy łatwo zrobić krem. Poznamy proces polimeryzacji, zastanowimy się dlaczego polimery zdominowały nasz świat i sprawdzimy czy łatwo otrzymywać piankę uszczelniającą.

 

Elektronika I
Temat: Inteligentny dom
Prowadzący: dr inż. Ewa Korzeniewska

 

Każdy z nas chciałby mieszkać w wymarzonym domu. Na zajęciach zbudujemy makietę nowoczesnego budynku przyjaznego środowisku. Zainstalujemy w nim współczesne oświetlenie, które będziemy włączać i wyłączać bez pilota, nie ruszając się z fotela. Skorzystamy również z rozwiązań alternatywnych źródeł zasilania w postaci wiatraka czy paneli słonecznych. Sprawdzimy, które z aktualnie dostępnych żarówek są najlepsze i dlaczego. Zadbamy o estetyczny wygląd i na zakończenie zaprezentujemy nasz ekologiczny i nowoczesny dom.

 

Elektronika II
Temat: Od elektroniki do robotyki
Prowadzący: dr inż. Marcin Kociołek i dr inż. Paweł Poryzała

 

Codziennie oglądasz, podziwiasz i starasz się zrozumieć otaczający Cię świat. Może chciałbyś zbudować coś praktycznego, co stanie się jego częścią? Może właśnie teraz chciałbyś przestać bać się śrubokręta, a dla swojego komputera czy telefonu znaleźć dużo ciekawsze zastosowanie? Może gdzieś leży stara zabawka, która tylko czeka na to, aby na nowo tchnąć w nią życie? Dołącz do nas – rozpocznij majsterkowanie…

Zacznijmy od elektroniki. Dodajmy podstawy programowania, a okaże się ona zaskakująco prosta. Da nam to nowe spojrzenie na wiele współczesnych zagadnień. Skupimy się na jednym z nich – fascynującym świecie robotyki.

Zajęcia realizowane będą w oparciu o platformę Arduino – płytki rozwojowe wraz z zestawem modułów rozszerzających. W ramach zajęć przewidywana jest budowa robotów mobilnych z wykorzystaniem dedykowanych do ich budowy elementów mechanicznych i napędowych, czujników itp.

 

Fizyka
Temat: Fizyka czy zabawa?
Prowadzący: dr inż. Ewa Korzeniewska i mgr inż. Katarzyna Oleśko

 

Lubisz doświadczenia fizyczne, a może nie tylko chciałbyś eksperymentować, ale także wymyślić własne ciekawe doświadczenie.
Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca to zapraszamy do udziału w zajęciach. 

Podczas warsztatów nauczymy się mierzyć wielkości fizyczne, opisywać doświadczenia oraz rozwiążemy również kilka zagadek fizycznych związanych z wykonywanymi doświadczeniami.

 

Matematyka
Temat: Wędrówki z Matematyką przez świat
Prowadzący: dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska

 

Popatrz na mapę i wybierz miejsca, do których chcesz się udać. A potem wybierz się na wycieczkę ze znajomymi.Czy wiesz jak zaplanować podróż, by droga była jak najkrótsza?
A może spośród kilku ładnych ścieżek chcesz wybrać najdłuższą, bo lubicie wspólne wędrówki i macie dużo czasu? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak rozwiązać takie problemy, a przy tym poznać pojęcia matematyczne z teorii grafów, to serdecznie Cię zapraszamy.

 

Multimedia
Temat: Jak powstaje film?
Prowadzący: pracownicy Centrum Multimedialnego Politechniki Łódzkiej:
Agnieszka Bomba i Michał Hofman

 

Film – to pojęcie znane każdemu, wszyscy lubimy oglądać filmy. A może zastanawialiście się kiedyś, jak powstają? Proponujemy warsztaty, na których nauczycie się podstawowych pojęć filmowych, poznacie pracę realizatora, reżysera czy operatora. Będziemy bawić się kamerą w plenerze i w studiu telewizyjnym Centrum Multimedialnego na Politechnice Łódzkiej. Na koniec spróbujemy wspólnie zmontować film.

 

Robotyka
Temat: Drukowanie 3D – abstrakcja czy rzeczywistość?
Prowadzący: dr inż. Agnieszka Kobierska i dr inż. Paweł Żak

 

Każdy z nas drukował kartki z tekstem, rysunkami, zdjęciami. A czy ktoś drukował kiedyś np. komórkę, kubek czy aniołka? Nie obrazek, nie kartkę do złożenia, a rzecz z tworzywa, którą można wziąć do ręki, która jest trójwymiarowa? Chcesz spróbować? Ale uwaga! To nie jest łatwe, najpierw czeka Cię projektowanie w programie Solid Edge. Brzmi abstrakcyjnie, ale jest możliwe! Następnie będzie trzeba przygotować elementy do druku 3D, a na końcu zobaczysz, jak drukuje się Twoje dzieło, pomalujesz, wykończysz i powiesz: sam wydrukowałem! Na zajęciach zobaczysz nowoczesne roboty przemysłowe i  będziesz mógł sam nimi sterować!

 


Data dodania:2016-02-16
Data aktualizacji2017-12-18

Wprowadzone przez:
Małgorzata Urbaniak,
Pliki do pobrania
ZałącznikWielkość
oswiadczenie_lud_a.pdf137.74 KB

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE