Łódzki Uniwersytet Dziecięcy dla absolwentów (13-17 lat)

A+ / A-

Kolejna edycja

ŁUD dla Absolwentów - zawsze w semestrze zimowym.

Młodzież w wieku 13-17 lat, która uczestniczyła w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego przy Politechnice Łódzkiej, może  kontynuować zajęcia, poszerzać swoje zainteresowania oraz uczyć się pracy w grupie i prezentacji swoich osiągnięć.
Podstawowym elementem tego programu jest 16 godzin lekcyjnych warsztatów z wybranej dziedziny:

•    architektury
•    biotechnologii
•    chemii
•    elektroniki
•    matematyki
•    multimediów
•    robotyki

Przed rozpoczęciem warsztatów, wszyscy uczestnicy będą mieli wykłady. Po tych wykładach studenci  zaczną pracę w grupie nad projektem. Ich celem będzie nie tylko realizacja programu danych warsztatów, ale również zaprezentowanie rezultatów pracy swojej grupy przed wszystkimi uczestnikami projektu oraz najstarszymi dziećmi z ŁUDu, które będą chciały posłuchać swoich starszych kolegów na konferencji dla dzieci.

Zapisy:

Oferta jest skierowana tylko do dzieci, które uczestniczyły wcześniej w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego przy Politechnice Łódzkiej.
Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: (042) 631 28 09 lub mailowy: lud@p.lodz.pl
Opłata za udział w zajęciach wynosi 160 zł.

Warsztaty do wyboru

Architektura
Temat: Czy można zbudować miasto w 16 godzin?
Prowadzący: dr inż. arch. Katarzyna Bernatek-Bączyk

Czy zastanawiałaś/łeś się kiedyś, dlaczego Twoje miasto wygląda tak a nie inaczej? Jak długo powstawało? Nadal się rozwija? Czy ma jakiś styl? Co je wyróżnia? Czy było zaprojektowane? A może powstało na chybił trafił? Czy to możliwe? Czy w każdym mieście czujesz się tak samo? Gdybyś mogła/mógł zaprojektować swoje miasto od początku, jak byś to zrobił/a? Na warsztatach proponujemy podróż przez epoki, postaramy się wprowadzić Cię w tajniki urbanistyki i architektury. Będziemy analizować, budować, dyskutować i tworzyć! A cel wyprawy? Jeśli chcesz się dowiedzieć, zapraszamy na wykład i warsztaty!

Biotechnologia
Temat:  Warsztaty kulinarne
Prowadzący: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka

Czy jesz biały ser, jogurt, chleb czy czekoladę? A czy wiesz jakie mają składniki?
Chcesz wspólnie pogotować i zaprojektować nowe smaki? Dowiedzieć się, jakie składniki warto łączyć a które nie, aby jeść zdrowo?
Jeśli tak, zapraszam na zajęcia.

Temat:   W poszukiwaniu chemii wokół nas...
Prowadzący: mgr inż. Małgorzata Walczak

Chemia otacza nas wszystkich. Powietrze, którym oddychamy, woda, którą pijemy czy też jedzenie, ubrania, lekarstwa, rzeczy metalowe, pieniądze. Staniemy się kryminologami i będziemy identyfikować różne substancje na podstawie ich właściwości. Chemię nieorganiczną, czyli tzw. chemia martwą połączymy z organiczną, czyli chemią życia. Poznamy kompleksy żelaza i magnezu oraz sprawdzimy gdzie występują i jaką pełnią funkcję. Z tłustej oliwy zrobimy ozdobne, pieniące się mydła. W ramach chemii stosowanej wyodrębnimy substancje zapachowe z rzeczy dostępnych w naszych kuchniach. Jak prawdziwi projektanci perfum stworzymy własne kompozycje zapachowe i zastanowimy się dlaczego czujemy różne zapachy. Dowiemy się czym jest emulsja i czy łatwo zrobić krem. Poznamy proces polimeryzacji, zastanowimy się dlaczego polimery zdominowały nasz świat i sprawdzimy czy łatwo otrzymywać piankę uszczelniającą.

Elektronika
Temat: Inteligentny dom
Prowadzący: dr inż. Ewa Korzeniewska

Każdy z nas chciałby mieszkać w wymarzonym domu. Na zajęciach zbudujemy makietę nowoczesnego budynku przyjaznego środowisku. Zainstalujemy w nim współczesne oświetlenie, które będziemy włączać i wyłączać bez pilota, nie ruszając się z fotela. Skorzystamy również z rozwiązań alternatywnych źródeł zasilania w postaci wiatraka czy paneli słonecznych. Sprawdzimy, które z aktualnie dostępnych żarówek są najlepsze i dlaczego. Zadbamy o estetyczny wygląd i na zakończenie zaprezentujemy nasz ekologiczny i nowoczesny dom.

Temat: Wędrówki z Matematyką przez świat
Prowadzący: dr inż. Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Popatrz na mapę i wybierz miejsca, do których chcesz się udać. A potem wybierz się na wycieczkę ze znajomymi.Czy wiesz jak zaplanować podróż, by droga była jak najkrótsza?
A może spośród kilku ładnych ścieżek chcesz wybrać najdłuższą, bo lubicie wspólne wędrówki i macie dużo czasu? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak rozwiązać takie problemy, a przy tym poznać pojęcia matematyczne z teorii grafów, to serdecznie Cię zapraszamy.

Temat: Jak powstaje film?
Prowadzący: pracownicy Centrum Multimedialnego Politechniki Łódzkiej:
Agnieszka Bomba i Michał Hofman

Film – to pojęcie znane każdemu, wszyscy lubimy oglądać filmy. A może zastanawialiście się kiedyś, jak powstają? Proponujemy warsztaty, na których nauczycie się podstawowych pojęć filmowych, poznacie pracę realizatora, reżysera czy operatora. Będziemy bawić się kamerą w plenerze i w studiu telewizyjnym Centrum Multimedialnego na Politechnice Łódzkiej. Na koniec spróbujemy wspólnie zmontować film.

Robotyka
Temat: Drukowanie 3D – abstrakcja czy rzeczywistość?
Prowadzący: dr inż. Agnieszka Kobierska

Każdy z nas drukował kartki z tekstem, rysunkami, zdjęciami. A czy ktoś drukował kiedyś np. komórkę, kubek czy aniołka? Nie obrazek, nie kartkę do złożenia, a rzecz z tworzywa, którą można wziąć do ręki, która jest trójwymiarowa? Chcesz spróbować? Ale uwaga! To nie jest łatwe, najpierw czeka Cię projektowanie w programie Solid Edge. Brzmi abstrakcyjnie, ale jest możliwe! Następnie będzie trzeba przygotować elementy do druku 3D, a na końcu zobaczysz, jak drukuje się Twoje dzieło, pomalujesz, wykończysz i powiesz: sam wydrukowałem! Na zajęciach zobaczysz nowoczesne roboty przemysłowe i  będziesz mógł sam nimi sterować!

Data dodania:2016-02-16
Data aktualizacji2017-01-04