75lat.p.lodz.pl
Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Łódzki Uniwersytet Dziecięcy (8-12 lat)ŁUD dla dzieci w wieku 8-12 lat

(dzieci urodzone w latach 2008 - 2012r.)


grupa I (wykłady w soboty, godz. 10.00)

grupa II (wykłady w soboty, godz. 12.00, pierwszy i ostatni wykład o godz. 13.00)

(opłata za udział w wykładach wynosi 30 zł.

Każde dziecko może wybrać dodatkowo 4 warsztaty - każdy płatny po 15 zł.

Warsztaty odbywają się w tygodniu, po godzinie 16.00.

Płatności za udział w warsztatach dokonujemy po wyborze zajęć, czyli w marcu)

 

 

Wykłady w semestrze letnim 2020
 

08.02.2020 ,,Smog-problem czy mit?'', dr inż. Robert Cichowicz, Politechnika Łódzka
(grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)

 

29.02.2020 ,,Marzenia na wyciągnięcie ręki'', Mariusz Kędzierski, artysta,
mówca motywacyjny
(grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

 

21.03.2020 ,,Co wspólnego z apteką ma las?'', Dominika Nadolna, leśna youtuberka
''Echa Leśne'' UWAGA!!! wykład odwołany

(grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

 

25.04.2020 ,,Czy wszystkie wulkany wybuchają?'', Grzegorz Gawlik
podróżnik, badacz wulkanów                        

(grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 12.00)

 

16.05.2020 ,,Czy zawsze można wierzyć w to co widzimy?'', dr inż. Anna Hajdusianek,
fizyk, Politechnika Wrocławska

(grupa I godz. 10.00, grupa II godz. 13.00)

 

 

Zastrzegamy możliwość zmiany terminów i tematów zajęć. Każdorazowo po dokonaniu zmiany odpowiednia informacja ukaże się na stronach internetowych ŁUD.Poniżej lista warsztatów
 


 

Warsztaty:

Wszystkie warsztaty trwają 45 minut, wyjątek stanowią:

elektronika II: 60 minut
grafika komputerowa: 90 minut
informatyka I: 90 minut
matematyka IV: 60 minut
matematyka VIII: 90 minut
matematyka X: 60 minut
radiotechnika: 55 minut
robotyka III: 90 minut
włókiennictwo III: 60 minut
zarządzanie: 90 minut

 

Warsztaty tylko dla dzieci w wieku 12 lat

Biotechnologia IV: ,,Jak cieszyć się słodkim smakiem i nie przekraczać dziennej dawki cukru’’


Cukier fascynuje małych i dużych konsumentów. Jego słodki smak zachwyca, wprawia w dobry nastrój, pobudza. Jednak w codziennym życiu zapominamy, że w nadmiarze będzie szkodliwy. Spożywamy obecnie tak wiele potraw, które zawierają cukier, a nie zawsze są słodkie, że dopuszczalna jego dzienna dawka jest czasami nieświadomie wielokrotnie przekraczana. Na zajęciach nauczysz się w jaki sposób wyliczyć Twoje indywidualne dzienne spożycie cukru i dowiesz się czy spożywasz go w nadmiarze.

Terminy:

Grafika komputerowa I: „Podstawy programu Adobe Photoshop”


Jeśli lubisz eksperymentować ze zdjęciami, chcesz poznać tajniki grafiki, przyjdź na nasze warsztaty. Dowiesz się jak edytować zdjęcia, przygotować kartkę z życzeniami oraz wiele więcej inspirujących rzeczy.

Terminy:

Medycyna II: ,,Ostry dyżur chirurgiczny''


Jesteś młodym lekarzem na pierwszym samodzielnym dyżurze na Oddziale Chirurgii Dziecięcej. Liczysz na spokojną noc. Niestety dostajesz telefon, że właśnie przyjechała karetka z dzieckiem z silnym bólem brzucha. Wszystkie badania wskazują na to, że cierpi na zapalenie wyrostka robaczkowego. Czeka Cię nocna operacja…
Na zajęciach będziesz mógł zobaczyć, jak przebiega przygotowanie i przebieg operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Wcielisz się w rolę młodego chirurga i spróbujesz za pomocą narzędzi laparoskopowych usunąć poza powłoki ciała „cukierkowy wyrostek”. W stroju chirurgicznym spróbujesz swoich sił w szyciu sztucznej skóry.

Terminy:

Zarządzanie: ,,Symulacja linii produkcyjnej foteli samochodowych - Pracownia FAURECIAN GAME w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ''


Czy każdy może być dyrektorem?
Każdy marzy o sukcesie. Kto nie chciałby być prezesem, mieć duży gabinet i zza biurka wydawać polecenia. Ale czy naprawdę tak to wygląda? Jeśli chcesz  przez chwilę poczuć się jak pracownik fabryki, dowiedzieć się, jak zarządzać zespołem i czy masz do tego predyspozycje, to są zajęcia dla Ciebie.
Zajęcia odbywają się w pracowni inżynierii produkcji ufundowanej przez firmę Faurecia.

Terminy:


Nowe warsztaty dla dzieci

Włókiennictwo III: ,,Wirtualna przymierzalnia'' (10-12 lat)


W ramach warsztatów dzieci będą mogły same sprawdzić możliwości i ograniczenia w wirtualnej przymierzalni ubioru na fantomie 3D, w komputerowym systemie CAD ASSYST.
Praca będzie podzielona na etapy:
- zbudowanie wirtualnego awatara o określonych wymiarach  (np. skrajnie szczupłego i skrajnie tęgiego),
- zaprojektowanie autorskiego projektu desenia/wzoru tkaniny,
- przeprowadzanie wizualizacji gotowych elementów ubioru, wybranych z bazy ubiorów, na przygotowanym fantomie, z wykorzystaniem zaprojektowanych autorskich tkanin,
- sprawdzanie jak zmienia się ubiór na sylwetce w wyniku zmiany własności tekstyliów.
- sesja zdjęciowa ostatecznego projektu ubioru w wirtualnej przymierzalni.

Terminy:

Grafika komputerowa III: ,,Podstawy grafiki 3D - czyli wchodzimy w trzeci wymiar!'' (12 lat)

 

Zapraszamy w tajemniczy trzeci wymiar.
Na zajęciach stworzysz proste obiekty 3D, nauczysz się stosować modyfikatory,
oświetlać scenę. Na koniec ''wyrenderujesz'' przygotowaną scenę.
Jeśli opis wzbudził twoje zainteresowanie, zapraszamy na ciekawe warsztaty:)

Terminy


Warsztaty dla dzieci w wieku 8-9 lat

Biotechnologia I: ,,ALeCHEMIA''


ALeCHEMIA - to nie czarna magia, ale chemiczne sztuczki z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów spożywczych i to bez użycia czarodziejskich zaklęć. Wyjaśnimy doświadczalnie na pozór nienaturalne zjawiska, z jakimi możemy się spotkać za drzwiami kuchni. Przy użyciu często wykorzystywanej w kuchni cieczy zrobimy tęczę na papierze. Jajo kurze zamienimy w kacze, pozbawimy go skorupki bez gotowania, ale zachowa ono swój kształt i właściwości. Z herbaty przygotujemy coca-colę i dowiemy się, czy warto ją pić. Odkryjemy i wyjaśnimy jeszcze kilka innych ciekawych zjawisk.

Terminy:

Chemia II: ,,Czarodziejski węgiel''


Węgiel znany jest wszystkim jako czarna skała, ale czy tylko? W trakcie warsztatów przekonamy się, jak zaskakująca jest ta substancja. Dowiemy się, gdzie jeszcze można go spotkać i czy zawsze jest czarną bryłą. Zobaczymy jak jest zbudowany w środku, to znaczy jak ułożone są w nim atomy, czyli najmniejsze cząstki z jakich się składa. Poznamy zaskakujące zdolności tej substancji i szerokie jej zastosowanie. Dodatkowo zapoznamy się z najprostszym związkiem zawierającym węgiel, czyli z dwutlenkiem węgla. Zrobimy wodę gazowaną i dokładnie przyjrzymy się jej, a także wyprodukujemy swój dwutlenek węgla.

Terminy:

Elektromagnetyzm: ,,Jak namówić pociąg, żeby "latał"?


Czy wiesz jak działają magnesy? Czy można zobaczyć to co jest wokół magnesu? Jak wykorzystać ich zdolności? Przyjdź na spotkanie z magnesami, a razem sprawimy, że lokomotywa uniesie się w powietrzu. Te co jeżdżą i "latają" na zajęcia zapraszają.

Terminy:

Fizyka I: ,,Elektrony wokół nas''


Czy kiedyś zastanawialiście się czy elektron potrafi skakać z kwiatka na kwiatek? A może zadajecie sobie pytanie, czy elektrostatyka może dodać szyku? Pytań po głowie kłębić się może wiele ale u nas można na nie poszukać rozwiązania. Proste, jasne i beztroskie elektrony będą skakać i tłumaczyć: Skąd się tak na prawdę wzięły i dlaczego lubią się przyciągać do siebie:) Lecz w naszym laboratorium nie tylko takie czary się dzieją lecz również będzie można sprawdzić co się dzieje w chmurach i czy da się coś przez nie zobaczyć:)

Terminy:

Matematyka I: ,,Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?''


Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ

Terminy:

Matematyka X: ,,Fenomen prostopadłościennego klocka''


Na warsztatach odkryjecie jaką moc matematyczną kryją w sobie klocki. Dowiecie się jak można za ich pomocą tworzyć ciekawe kształty, rozwiązywać zagadki logiczne czy bawić się nimi inaczej niż na co dzień.
Będziemy budować figury płaskie i przestrzenne według różnych kryteriów, poznawać ich właściwości oraz poznawać ich zastosowania w życiu codziennym.

Terminy:

Matematyka XI: ,,Oswajanie geometrii''


„Kiedy rozejrzysz się dookoła, zauważysz, że świat tworzą rozmaite figury geometryczne. Otaczają Cię ze wszystkich stron, są nimi nawet przedmioty codziennego użytku. Dlatego poznanie geometrii jest bardzo ważne.”
Gdyby tak rozpoczynał się wstęp Waszego podręcznika, dokładnie w tym miejscu zakończylibyście czytanie i zajęlibyście się zupełnie innymi sprawami :)
Na warsztatach nie będziemy rozwiązywać nudnych zadań i wykonywać trudnych obliczeń. Okaże się, że geometrię można wykorzystać w zabawie, a nawet może ona pomóc w wygrywaniu gier. Będzie też kilka sztuczek prawie magicznych. Po zajęciach zupełnie inaczej spojrzycie na oswojone już figury geometryczne.
Do zobaczenia.

Terminy:

Medycyna I: ,,Od śniadania do biegania. Tajemnice procesu trawienia''


Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w procesie trawienia potrzebny nam jest nos? Po co nasz organizm produkuje ślinę? Dlaczego wątroba jest ważna w rozkładzie tłuszczów? Na zajęciach zajrzysz do wnętrza ludzkiego ciała. Poznasz mapę języka. Prześledzisz drogę jaką pokonuje pokarm w naszym organizmie do momentu wchłonięcia się do krwioobiegu. Poznasz podczas doświadczeń rolę enzymów w procesie trawienia. Zmierzysz długość przewodu pokarmowego. Dodatkowo będziesz mógł zmierzyć się w roli małego diagnosty usiłując rozpoznać narządy w badaniu endoskopowym, USG oraz na zdjęciach RTG i obrazach tomografii komputerowej.

Terminy:

Radiotechnika: ,,Gdy nie działa telefon i internet''


Czy wiecie czym zajmuje się krótkofalowiec? Co oznacza skrót SP7TUL? A może dzwoniliście kiedyś na Antarktydę?
Na warsztatach wykonacie pokazową łączność z innym krajem i kontynentem.
Zbudujecie własny odbiornik FM i wykonacie łączność między sobą za pomocą radiotelefonów PMR.
Jeśli jesteście ciekawi co to jest łączność radiowa, na czym polega radioamatorstwo, chcecie się dowiedzieć kto należy do znanych krótkofalowców, zapraszamy na zajęcia.

Terminy:

Robotyka III: ,,Japonii Smak. Warsztaty z robotyką za pan brat''


Widzieliście kiedyś międzynarodowe zawody robotów Sumo Challenge? Czy roboty walczą na ringu tak jak prawdziwi zawodnicy sumo?
Czy zadaniem sumo robotów jest wypchnięcie zawodnika poza ring? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi na warsztatach.
Przy pomocy klocków Lego Mindstorms zbudujecie robota Sumo, którego głównym zadaniem będzie rywalizacja na ringu z innym robotem.
Do każdego zadania trzeba się dobrze przygotować, dlatego na początku zajęć wysłuchacie krótkiej prezentacji, później przystąpicie do budowania robota a na zakończenie sprawdzicie go na ringu.
Jeśli jesteście ciekawi jaki będzie wynik rywalizacji, czy wasz robot okaże się mistrzem świata, zapraszamy na warsztaty!

Terminy:

Stomatologia: ,,Tajniki zdrowych zębów''


Wizyta u dentysty: strach czy przyjemność?. ,,Prawdziwy’’ stomatolog odpowie na pytanie co to jest próchnica i czy każdy musi ją mieć? Czy wiesz jakie masz zęby: mleczne czy stałe?
Na warsztatach dowiesz się czy warto je leczyć. Czy byłeś kiedyś u cioci dentystki?
Miałeś kiedyś w ręku lusterko dentystyczne, wiertło? A może widziałeś z bliska materiał, którym wypełnia się zęby? Co to znaczy wiercenie, słowo, którego wszyscy się boimy. Jeśli chcesz poznać tajemnice świata stomatologii, zapraszamy na warsztaty.

Terminy:


Warsztaty dla dzieci w wieku 10-12 lat

Biotechnologia II: ,,Zjawiska pogodowe na laboratoryjnym stole''


Każdego dnia wokół nas zachodzą różne zjawiska pogodowe; spróbujemy niektóre z nich wykonać na laboratoryjnym stole. Zrobimy i obejrzymy małe tornado i sztormowe fale oceaniczne, przyjrzymy się z bliska burzy z piorunami i sporządzimy prawdziwą mgłę. A może w mgnieniu oka zamienimy wodę w lód. Będziemy obserwować kolorową tęczę. A na deser pobawimy się w balonowe czary mary.

Terminy:

Chemia IV: ,,Chemiczne oblicze cukru''


To co żyje, czyli rośliny, zwierzęta w tym człowiek, ryby, bakterie, wirusy – zbudowane jest z węgla. Cukier także zawiera węgiel. Jednak czy każdy cukier jest taki sam? Czy zawsze jest słodki?
Jak rozpoznać cukier i czym się wyróżnia od innych białych proszków? I dlaczego mówi się, ze jest on cichym zabójcą? I czy każdy cukier?

Terminy:

Elektronika II: ,,Jak zobaczyć kiedy płynie prąd?''


Czy kiedyś zastanawialiście się z jak zbudowane są otaczające nas urządzenia elektroniczne? Co je napędza? Chcielibyście zacząć samodzielnie konstruować obwody elektroniczne i prowadzić ciekawe eksperymenty? A może już zaczęliście np. rozbierając grającą zabawkę młodszego rodzeństwa i nie wiecie jak zrobić kolejny krok – zbudować swoje pierwsze elektroniczne mini-laboratorium? Na tych warsztatach sami przekonacie się jak ciekawa jest elektronika. Zbudujecie własne obwody elektroniczne, poznacie co to takiego rezystor, dioda, tranzystor…  Zobaczycie jak wprawić w ruch silnik elektryczny - a może nawet całego robota. Ponadto powiemy Wam jak eksperymenty te prowadzić bezpiecznie, odpowiedzialnie… nie psując przy tym niczyich zabawek.

Terminy:

Fizyka I: ,,Elektrony wokół nas''


Czy kiedyś zastanawialiście się czy elektron potrafi skakać z kwiatka na kwiatek? A może zadajecie sobie pytanie, czy elektrostatyka może dodać szyku? Pytań po głowie kłębić się może wiele ale u nas można na nie poszukać rozwiązania. Proste, jasne i beztroskie elektrony będą skakać i tłumaczyć: Skąd się tak na prawdę wzięły i dlaczego lubią się przyciągać do siebie:) Lecz w naszym laboratorium nie tylko takie czary się dzieją lecz również będzie można sprawdzić co się dzieje w chmurach i czy da się coś przez nie zobaczyć:)

Terminy:

Fizyka II: ,,Nasz barwny świat''


Na zajęciach będziemy się starali się wniknąć w naturę światła. Zaobserwujemy co wspólnego ma ono z falami radiowymi oraz… bujającym się wahadełkiem. Zobaczymy jak rozchodzi się światło i co się stanie jeśli na jego drodze umieścimy różne przeszkody. Dzięki siatce dyfrakcyjnej i kolorowym filtrom sprawdzimy z jakich naprawdę barw składa się kolor biały. Natomiast dzięki polaryzatorom zobaczymy, jak można wygasić światło oraz poznać właściwości materii, które są niewidoczne gołym okiem.

Terminy:

Informatyka I: ,,Jak zaprogramować (własną) grę?'' (projektowanie gier w programie scratch)


Czy lubisz grać na komputerze? Czy wiesz, jak działają gry? Chciałbyś zmierzyć się z trudną sztuką programowania? Na warsztatach poznasz takie pojęcia jak: pętla, instrukcja warunkowa czy zdarzenie. A może spróbujesz zaprogramować kalkulator lub tabliczkę mnożenia. Te zajęcia są tylko dla wytrwałych. Jeśli interesujesz się informatyką i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy

Terminy:

 

Matematyka I: ,,Gry logiczne - sztuka kombinowania czy matematyka?''


Główkując przy układaniu puzzli oraz przy innych grach logicznych bardzo szybko opanujesz skomplikowane reguły matematyczne. Na zajęciach dowiesz się również, czy można zbudować most bez użycia śrub i gwoździ.

Terminy:

Matematyka IV: ,,Geometria mydlana''


Dlaczego bańki mydlane są okrągłe? Czy można zrobić bańkę z dziurką? Jak wyznaczyć najkrótszą sieć łączącą kilka punktów? Jak np. zaplanować budowę najkrótszego tunelu łączącego trzy lub cztery zamki? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć eksperymentując z bańkami mydlanymi i programem GeoGebra.

Terminy:

Matematyka VIII: ,,Matematyczny Roller Coaster''


Na zajęciach zamienicie się w młodych inżynierów - zaprojektujecie i zbudujecie różnego rodzaju tory, po których będą się poruszały kulki. Przed praktyką będą czekały na was ćwiczenia na wirtualnych torach utworzonych z prostych, odcinków, łuków okręgów oraz innych ciekawych krzywych. Zdobyte doświadczenia wykorzystacie przy budowie wielometrowych konstrukcji składających się z pętli, ślimaków i innych zaprojektowanych przez Was elementów.
Podczas warsztatów spróbujecie wspólnie odpowiedzieć na pytania: W jaki sposób zmierzyć nachylenie torów i jak wartość nachylenia wpływa na szybkość poruszania się kulki? Jaki kształt torów pozwoli kulce poruszać się najszybciej? Jakie siły działają na kulki? Co może spowodować, że rozpędzona kulka wypadnie z toru i jaki będzie wtedy jej tor lotu? A może pojawią się jeszcze inne pytania? Zapraszamy do zakręconego świata torów i kulek.

Terminy:

Matematyka IX: ,,Magiamatyka stosowana’’


Magiamatyka stosowana to gimnastyka umysłu - zajęcia o tym, jak proste z pozoru rzeczy mogą być skomplikowane, a dzięki matematyce i logice znów staną się proste. Rozwiążesz wiele łamigłówek i sam nauczysz się je układać i prezentować kolegom. Co by było, gdyby Ziemia była kulą i czy da się dojść na Księżyc?

Terminy:

Medycyna III: ,,Czy neurony się mylą?''


Co to są neurony i po co im osłonki? Dlaczego mózg wygląda jak orzech włoski? Czy komórki nerwowe mogą popełniać błędy? Kim jest neurolog? Na zajęciach poznasz i wykonasz model mózgowia i zlokalizujesz na nim najważniejsze ośrodki. Odpowiesz na pytanie, czy da się oszukać zmysły. Wcielisz się w rolę neurologa i nauczysz się wykonywać podstawowe badanie neurologiczne.

Terminy:

Robotyka II: ,,Czy robot może być artystą?''


Rysowanie - to proste: na ławce kładziesz kartkę, bierzesz flamaster do ręki i dzięki Twoim zdolnościom powstaje dzieło sztuki!!!! Robot to początkujący artysta, ale szybko się uczy. Z Twoją pomocą może nawet malować jak Picasso. Chcesz przekonać się czy robot potrafi rysować arcydzieła? Przyjdź na spotkanie z robotem IRB 360 i sprawdź jaki jest szybki, zdolny i fajny.

Terminy:

Robotyka III: ,,Japonii Smak. Warsztaty z robotyką za pan brat''


Widzieliście kiedyś międzynarodowe zawody robotów Sumo Challenge? Czy roboty walczą na ringu tak jak prawdziwi zawodnicy sumo?
Czy zadaniem sumo robotów jest wypchnięcie zawodnika poza ring? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi na warsztatach.
Przy pomocy klocków Lego Mindstorms zbudujecie robota Sumo, którego głównym zadaniem będzie rywalizacja na ringu z innym robotem.
Do każdego zadania trzeba się dobrze przygotować, dlatego na początku zajęć wysłuchacie krótkiej prezentacji, później przystąpicie do budowania robota a na zakończenie sprawdzicie go na ringu.
Jeśli jesteście ciekawi jaki będzie wynik rywalizacji, czy wasz robot okaże się mistrzem świata, zapraszamy na warsztaty!

Terminy:

 

 

 


Data dodania:2016-02-16
Data aktualizacji2020-06-09

Wprowadzone przez:
Małgorzata Urbaniak

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE