Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Łazik marsjański z PŁ na kolejnych zawodach



Po zagranicznych wojażach i sukcesach w USA na pustyni w stanie Utah (University Rover Challenge) w czerwcu br., wypoczęty łazik marsjański zbudowany przez studentów PŁ pojechał na kolejne zawody do Rzeszowa.

 

Zespół Raptors z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ od piątku, 10 września, dzielnie rywalizuje na  zawodach European Rover Challenge.

 

 

- Tłumy widzów i zwiedzających szczelnie wypełniły budynek Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce na Podkarpaciu, gdzie odbywają się zmagania łazików. W zawodach wystartowało prawie 30 załóg z całego świata m.in. z Australii, Polski, Indii, Kanady, czy Bangladeszu. Po raz pierwszy gościmy ekipę z Nepalu - informuje Iwona Czarnacka,  przedstawicielka organizatorów.

 

 

Jednym z najciekawszych wydarzeń, oprócz konkursu, była debata Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ponad 2000 obywateli z całej Europy miało szansę  wypowiedzieć się na temat przyszłej polityki kosmicznej. W Jasionce odbyła się też  polska część debaty, w której dyskutowało około 60 osób. Rozmawiali między innymi o eksploatacji przestrzeni kosmicznej, wykorzystaniu jej bogactwa, a nawet o powiększającym się coraz bardziej zanieczyszczeniu kosmosu. Uczestnicy połączyli się także bezpośrednio z centralą główną Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

 

Łazik marsjański studentów z PŁ to analog prawdziwego łazika, który znajduje się na Marsie. Robot waży ok. 50 kg, posiada manipulator o 5 stopniach swobody, próbnik pobierający materiał z głębokości 30 cm, zestaw czterech kamer oraz wyspecjalizowane czujniki. Czasami można go zobaczyć jak spaceruje, w towarzystwie studentów, po kampusie Politechniki Łódzkiej.

 

 

Studenci z Politechniki Łódzkiej, pod kierunkiem dr hab. Grzegorza Granosika z Instytutu Automatyki PŁ, cały czas pracują nad nowymi robotami lądowymi i latającymi, które mogłyby być wykorzystywane m.in. do poszukiwania zaginionych osób w trudno dostępnym terenie. W ramach konkursu "Najlepsi z najlepszych" młodzi konstruktorzy dostali z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 365 tys. zł na realizację swojego projektu.

 

 


Data dodania:2016-09-02
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha
Zdjęcia
Łazik marsjański studentów z PŁ

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE