Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Gaudeamus Igitur na Politechnice Łódzkiej



Nowy rok akademicki rozpoczęło w Politechnice Łódzkiej ok. 19 tys. studentów. Na I rok studiów uczelnia przyjęła 4270 osób na studia pierwszego stopnia (3700 na studia stacjonarne). Jest to liczba zbliżona do tej z ubiegłorocznej rekrutacji. Na studia drugiego stopnia przyjęto ponad 1100 osób, z których 715 studentów będzie kontynuować naukę na studiach stacjonarnych, prawie 50 % więcej niż w roku ubiegłym. Największym zainteresowaniem cieszyła się informatyka, logistyka, inżynieria biomedyczna, automatyka i robotyka.
Uroczystość inauguracji w Politechnice Łódzkiej rozpoczęła się symbolicznym przekazaniem rektorowi prof. Sławomirowi Wiakowi insygniów rektorskich przez jego poprzednika na tym stanowisku prof. Stanisława Bieleckiego.

Nowy rektor uczelni prof. Sławomir Wiak w przemówieniu inauguracyjnym podkreślał znaczenie współpracy międzynarodowej oraz związków z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

- Innowacyjna Politechnika Łódzka jest partnerem pożądanym przez przedsiębiorców, nie tylko łódzkich, ale także krajowych i międzynarodowych. Naszym zadaniem jest wykorzystanie tego potencjału w procesie stawania się promotorem ekonomiczno - społecznego rozwoju regionu i kraju - mówił.


Nawiązując do zamierzeń zawartych w programie wyborczym rektor prof. Wiak zapowiedział m.in. utworzenie przy Politechnice Łódzkiej Rady Dyrektorów Firm, powołanie profesjonalnego biura przygotowującego projekty badawcze wspólne z przedsiębiorcami, zbudowanie na uczelni ponadregionalnego centrum edukacji technicznej, silnie wspierającego ideę uczenia się przez całe życie oraz wzmocnienie internacjonalizacji przez dwukierunkową mobilność studentów, doktorantów i kadry akademickiej.

- Niezbędne jest zintensyfikowanie współpracy międzynarodowej we wszystkich obszarach badawczych oraz wprowadzenie bilateralnych porozumień z uniwersytetami, które są w sieciach międzynarodowych powiązań – zaznaczył rektor Wiak, informując jednocześnie o podpisanych tuż przed rozpoczęciem uroczystości porozumieniach o współpracy z partnerami zagraniczyznami: Uniwersytetem w Pavii - w zakresie prowadzenia wspólnych prac doktorskich oraz z Uniwersytetem d'Artois -  list o współpracy badawczej, wymianie kadry i programie podwójnych dyplomów.


Rektor z dumą mówił o studentach Politechniki osiągających międzynarodowe sukcesy badawcze, naukowe, sportowe. - Z podziwem obserwuję ich pasje i rozwój na wielu polach. Planujemy utworzenie Studenckiej Strefy Nauki, Sztuki i Biznesu, w której studenci mający różne zainteresowania i doświadczenia znajdą wspólne miejsce wsparcia i promocji swoich działań - zapowiedział.
Prof. Wiak przedstawiając wizję uczelni jako przyjaznej przestrzeni dla badań, kształcenia oraz wszechstronnego rozwoju powiedział - Zależy mi na utworzeniu „Inteligentnego kampusu”, który zintegruje usługi i funkcjonalności pomagające studentom i pracownikom w pełni korzystać z potencjału, jaki stwarza administracyjne i technologiczne zaplecze naszej uczelni. Dziś już możemy korzystać z możliwości, które daje nam innowacyjna Fabryka Inżynierów XXI wieku, Centrum Technologii Informatycznych, zrewitalizowany budynek Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej czy budynek LabFactor. Obserwujemy prace postępujące na budowie Zatoki Sportu, największego obiektu tego typu w regionie. Planujemy też kolejne inwestycje unowocześniające nasz kampus. Szczególnie zależy nam jednak na odbudowie budynku Rektoratu, który ucierpiał w pożarze 8 lipca. To dla nas dotkliwa strata, ponieważ Willa Richtera stanowi dziedzictwo kulturowe nie tylko Łodzi, ale kraju. Dołożymy wszelkich starań, by zabytek odzyskał dawną świetność.
W tym uroczystym dniu zostały wręczone pracownikom odznaczenia – medale Komisji Edukacji Narodowej, absolwenci wyróżnienie w konkursie Łódzkiej Rady Federacji SN-T NOT na najlepszą pracę dyplomową w Politechnice Łódzkiej w 2016r. otrzymali nagrody, a grupa najlepszych studentów wyróżniona została tytułem Student Roku.
Pierwszy wykład pt. Uniwersytet XXI wieku wygłosił prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego (2008-2016) i honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Politechnika Łódzka kształci w ramach 45 kierunków studiów, także w językach obcych – angielskim i francuskim. Uczelnię tworzy 9 wydziałów, obok których istnieje kilka międzywydziałowych jednostek prowadzących studia. Studenci mają do dyspozycji duży kampus z parkiem i osiedlem akademickim. Jakość kształcenia w Politechnice Łódzkiej potwierdzają europejskie certyfikaty ECTS Label oraz Diploma Supplement Label oraz pozytywne oceny komisji akredytacyjnych dla wszystkich ocenianych kierunków, w tym ostatnio przyznana ocena wyróżniająca dla inżynierii materiałowej na Wydziale Mechanicznym. Swoje pasje i zainteresowania studenci mogą rozwijać w kilkudziesięciu kołach naukowych, biorąc przykład ze starszych kolegów, których projekty w wielu przypadkach okazały się najlepsze w krajowej i zagranicznej konkurencji.

 


Data dodania:2016-10-05
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Ewa Chojnacka
Zdjęcia

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE