Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

 

 

Politechnika Łódzka

 

Dwaj kandydaci na Rektora PŁZnamy już nazwiska kandydatów na Rektora Politechniki Łódzkiej na kadencję 2016–2020.  Uczelniana Komisja Wyborcza poinformowała wczoraj (4.04.), że zgłoszono na rektora dwóch kandydatów: prof. dr. hab. inż. Piotra Panetha i prof. dr. hab. inż. Sławomira Wiaka. Obaj kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie.

Prof. Piotr Paneth jest w obecnej kadencji prorektorem ds. nauki. Jest chemikiem, w 1976 r. ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej. Kolejne daty awansów: 1983 obronił pracę doktorską, 1989 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1996 tytuł profesora. Od 2000 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego.

 

Prof. Paneth jest pracownikiem naukowym Instytutu Techniki Radiacyjnej (Wydział Chemiczny PŁ), którego był wicedyrektorem w latach 2003 - 2004. W latach 2008-2012 był dziekanem Wydziału Chemicznego. Był profesorem wizytującym w uczelniach amerykańskich, francuskich, w Szwecji i Japonii.

 

Prof. Piotr Paneth jest fizykochemikiem zajmującym się badaniami mechanizmów reakcji chemicznych i biochemicznych. Podstawową metodą jego badań są efekty izotopowe, a więc zmiany szybkości lub położenia równowagi reakcji wskutek zmiany izotopu wybranego pierwiastka. W laboratorium prof. Panetha badania te prowadzone są zarówno doświadczalnie jak i za pomocą metod obliczeniowych. Wyniki tych podstawowych badań mają również swoje przełożenie praktyczne, mogą być bowiem wykorzystywane w autentykacji produktów spożywczych, farmaceutycznych, czy w badaniach kryminalistycznych.

 

Prof. Sławomir Wiak jest w obecnej kadencji prorektorem ds. edukacji. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego (obecnie EEIA), który ukończył w 1973 r. Pracę doktorską obronił w 1979 r., w 1990 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2002 tytuł profesora. W 2005 r. objął stanowisko profesora zwyczajnego.

 

Od roku 2007 jest dyrektorem Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. W kadencji 2008-2012 był dziekanem tego wydziału. Współpracuje z uczelniami we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie jest zapraszany jako profesor wizytujący.

 

Prof. Sławomir Wiak jest specjalistą w dyscyplinie informatyka i elektrotechnika. Zainteresowana naukowe prof. Sławomira Wiaka to komputerowo wspomagane projektowanie, metody numeryczne i techniki informatyczne w modelowaniu i optymalizacji inteligentnych mikrosystemów z wykorzystaniem algorytmów genetycznych i ewolucyjnych, modelowanie i symulacja komputerowa, inżynieria oprogramowania, bazy danych i systemy eksperckie.

 

Obaj kandydaci pełnią też wiele odpowiedzialnych funkcji w polskich i zagranicznych stowarzyszeniach i jednostkach i naukowych. Obaj mają też sportowe hobby. Prof. Paneth wolny czas najbardziej lubi spędzać grając w siatkówkę. Prof. Wiak zimą uprawia narciarstwo alpejskie, a latem żegluje.

 

Spotkanie kandydatów na Rektora ze społecznością akademicką odbędzie się 18 kwietnia br. (poniedziałek) o godz. 12.15 w Sali Widowiskowej przy Al. Politechniki 3a.

 

O tym kto zostanie nowym rektorem zadecyduje Uczelniane Kolegium elektorów w środę, 20 kwietnia. Zebranie wyborcze odbędzie się o godz. 12.15 w Sali Widowiskowej przy. Al. Politechniki 3a. Będzie ono transmitowane na stronie internetowej PŁ.

 


Data dodania:2016-04-05
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Małgorzata Trocha,
Zdjęcia
Rektorat - siedziba władz PŁProf. Piotr PanethProf. Sławomir Wiak

Uczelnia

Nasze Media

/galeria
Blog Politechniki Łódzkiej

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE