Dwaj kandydaci na Rektora PŁ

Znamy już nazwiska kandydatów na Rektora Politechniki Łódzkiej na kadencję 2016–2020.  Uczelniana Komisja Wyborcza poinformowała wczoraj (4.04.), że zgłoszono na rektora dwóch kandydatów: prof. dr. hab. inż. Piotra Panetha i prof. dr. hab. inż. Sławomira Wiaka. Obaj kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie.

Prof. Piotr Paneth jest w obecnej kadencji prorektorem ds. nauki. Jest chemikiem, w 1976 r. ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej. Kolejne daty awansów: 1983 obronił pracę doktorską, 1989 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1996 tytuł profesora. Od 2000 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego.

Prof. Paneth jest pracownikiem naukowym Instytutu Techniki Radiacyjnej (Wydział Chemiczny PŁ), którego był wicedyrektorem w latach 2003 - 2004. W latach 2008-2012 był dziekanem Wydziału Chemicznego. Był profesorem wizytującym w uczelniach amerykańskich, francuskich, w Szwecji i Japonii.

Prof. Piotr Paneth jest fizykochemikiem zajmującym się badaniami mechanizmów reakcji chemicznych i biochemicznych. Podstawową metodą jego badań są efekty izotopowe, a więc zmiany szybkości lub położenia równowagi reakcji wskutek zmiany izotopu wybranego pierwiastka. W laboratorium prof. Panetha badania te prowadzone są zarówno doświadczalnie jak i za pomocą metod obliczeniowych. Wyniki tych podstawowych badań mają również swoje przełożenie praktyczne, mogą być bowiem wykorzystywane w autentykacji produktów spożywczych, farmaceutycznych, czy w badaniach kryminalistycznych.

Prof. Sławomir Wiak jest w obecnej kadencji prorektorem ds. edukacji. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego (obecnie EEIA), który ukończył w 1973 r. Pracę doktorską obronił w 1979 r., w 1990 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2002 tytuł profesora. W 2005 r. objął stanowisko profesora zwyczajnego.

Od roku 2007 jest dyrektorem Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. W kadencji 2008-2012 był dziekanem tego wydziału. Współpracuje z uczelniami we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie jest zapraszany jako profesor wizytujący.

Prof. Sławomir Wiak jest specjalistą w dyscyplinie informatyka i elektrotechnika. Zainteresowana naukowe prof. Sławomira Wiaka to komputerowo wspomagane projektowanie, metody numeryczne i techniki informatyczne w modelowaniu i optymalizacji inteligentnych mikrosystemów z wykorzystaniem algorytmów genetycznych i ewolucyjnych, modelowanie i symulacja komputerowa, inżynieria oprogramowania, bazy danych i systemy eksperckie.

Obaj kandydaci pełnią też wiele odpowiedzialnych funkcji w polskich i zagranicznych stowarzyszeniach i jednostkach i naukowych. Obaj mają też sportowe hobby. Prof. Paneth wolny czas najbardziej lubi spędzać grając w siatkówkę. Prof. Wiak zimą uprawia narciarstwo alpejskie, a latem żegluje.

Spotkanie kandydatów na Rektora ze społecznością akademicką odbędzie się 18 kwietnia br. (poniedziałek) o godz. 12.15 w Sali Widowiskowej przy Al. Politechniki 3a.

O tym kto zostanie nowym rektorem zadecyduje Uczelniane Kolegium elektorów w środę, 20 kwietnia. Zebranie wyborcze odbędzie się o godz. 12.15 w Sali Widowiskowej przy. Al. Politechniki 3a. Będzie ono transmitowane na stronie internetowej PŁ.

Data dodania:2016-04-05
Rektorat - siedziba władz PŁProf. Piotr PanethProf. Sławomir Wiak