43. Yapa odbędzie się w Zatoce Sportu PŁ

Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa to jedno z największych i najstarszych wydarzeń w świecie piosenki studenckiej, folkowej i poetyckiej. Jest organizowane w Politechnice Łódzkiej od 1974 roku. W tym roku po raz pierwszy w Zatoce Sportu PŁ.

- Co roku spotyka się na nim prawie dwa tysiące osób. Pięć razy więcej zasiada przed komputerami i radioodbiornikami, żeby śledzić i słuchać transmisji koncertów na żywo. Połowa naszych widzów to goście spoza Łodzi, którzy przyjeżdżają na Yapę nie tylko słuchać muzyki, ale również, wspólnie z artystami występującymi na scenie, grać i śpiewać. Bo Yapa to przede wszystkim spotkania i niepowtarzalna atmosfera, dla których muzyka to swego rodzaju tło - mówi Maciej Trojanowski, organizator festiwalu.

W tym roku Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa rozpocznie się w piątek 9 marca, a zakończy w niedzielę, 11 marca. Tym uczestnikom, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi.

Na scenie w Zatoce Sportu PŁ zaprezentuje się blisko 40 zespołów, których będzie można wysłuchać podczas 4 koncertów. Sobotni koncert wieczorny, gromadzący tradycyjnie najszerszą publikę, zapowiada się wyjątkowo. Do Łodzi, postanowiły wrócić legendy piosenki turystycznej. Jedną z najbardziej wyczekiwanych postaci jest Paweł Orkisz – wspaniały interpretator twórczości Bułata Okudżawy, Jaromira Nohavicy, czy Leonarda Cohena. Orkisz jest również autorem i kompozytorem niezliczonych przebojów, które na stałe zagościły w turystycznych i żeglarskich śpiewnikach.

- Kolejnym zaskakującym powrotem będzie występ toruńskiej grupy Wszystkiego Najlepszego, która w Łodzi debiutowała w 1988 roku. Gratką dla  młodszej widowni będzie koncert formacji na wpół kabaretowej, czyli Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn znanej między innymi z występów na Mazurskiej Nocy Kabaretowej, czy przeglądzie PAKA. „Sekcja” zajęła 1 na Yapie w 2014 roku – wyjaśnia M. Trojanowski.

Yapa to także miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły,jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia.

- Tegoroczna komisja kwalifikacyjna wybrała 16 wykonawców spośród 44 zgłoszeń. Podczas koncertów konkursowych będziemy mogli usłyszeć m.in.: Grupę na Swoim  - zespół, który dał się poznać łódzkiej publiczności w zeszłym roku, zdobywając wyróżnienie. W-O-W-Ę  - charyzmatycznego wokalistę, który porusza się w kręgach muzyki wschodniej i rosyjskiej, Teatr Piosenki Młyn, Kasię Abramczyk, zespół Igi Band, czy grupę Bez Hałasu - informuje Trojanowski.

Kontakt dla widzów: publicznosc@yapa.art.pl. Szczegóły dotyczące wydarzenia na stronie organizatora www.yapa.art.pl

Data dodania:2018-02-20
Małgorzata Trocha