2016.10.20 Hanna Banaszak

Lubię to co robię... - Hanna Banaszak

Hanna Banaszak – znana i ceniona wokalistka jazzowa była gościem pierwszego w tym roku akademickim Czwartkowego Forum Kultury. Jak przyznała artystka, od występów w telewizji woli spotkania na żywo z publicznością.

Tym razem spotkanie odbyło się w sali kinowej Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Jak zawsze rozmowę z gościem prowadziła prof. Anna Jeremus-Lewandowska. Podstawą sukcesu Hanny Banaszak jest ogromny talent i nieustanna praca nad sobą. Dla jej kariery ważna była także współpraca z wybitnymi kompozytorami i autorami tekstów, takimi jak Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Jonasz Kofta czy Wojciech Młynarski. Była wielbicielką Kabaretu Starszych Panów i właśnie z nimi stworzyła utwór „Panienka z temperamentem”. Swój pierwszy duet wokalny wykonała ze szkolnym kolegą Piotrem Żelowskim, natomiast jej profesjonalny debiut miał miejsce na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1976 roku. Występując w Centrum Variétés w Katowicach została zauważona przez jazzowy zespół Sami Swoi, z którym nawiązała współpracę i rozpoczęła artystyczną karierę. Niejednokrotnie wykonywała piosenki słynnego muzyka jazzowego Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, który uważał, że jest artystką, która potrafi świetnie swingować.

Hanna Banaszak to nie tylko uznana wokalistka, ale również poetka i autorka ciekawych fotografii. Podczas spotkania przyznała, że jej twórczość inspirowana jest często oryginalnymi nazwami miejscowości (np. od miejscowości Niebylec powstał wiersz „NiebyleCo”, a od miasteczka Iwiec- „Iwiec że...). Często podróżuje po Polsce i mówi o sobie „kierowca śpiewający”. Poezja Hanny Banaszak spotkała się z uznaniem twórcy Piwnicy pod Baranami Piotra Skrzyneckiego. Artystkę zachwycił z kolei wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej Nienawiść, do którego stworzyła podkład muzyczny i nagrała w formie melorecytacji. Swojego głosu użyczała w znanych polskich produkcjach filmowych.

W Siekierezadzie zaśpiewała arię ze Stabat Mater Vivaldiego, w filmie Miłość Ci wszystko wybaczy śpiewała piosenki Hanki Ordonówny. Hanna Banaszak uważa, że jej repertuar dojrzewa wraz z nią. W recitalach częściej wykorzystuje nowsze utwory, z kolei te starsze unowocześnia, by trafić ze swoim przesłaniem do osób młodych. Jej twórczość została wielokrotnie doceniona, czego wyrazem są takie odznaczenia jak medal Gloria Artis, statuetki Prometeusza oraz Bursztynowego Słowika.

W 2014 została uhonorowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Nasz Gość niezwykle ceni sobie prywatność, uważa, że nie należy wszystkiego mówić, by zachować pewną dozę tajemniczości. Niektóre codzienne czynności, jak np. gotowanie, są dla niej zbyt osobiste by prezentować je w telewizyjnych programach. Hanna Banaszak dała się poznać uczestnikom Czwartkowego Forum Kultury jako osoba niezwykle ciepła, artystka świadoma swego talentu, ale przede wszystkim twórcza i zafascynowana otaczającym nas światem. Jak mówiła – poczucie zachwytu nad życiem jest szczególnie ważne w trudnych chwilach, z którymi każdy się w swoim życiu zmaga

Tekst: Piotr Binias.

Lubię to co robię... [galeria zdjęć]

Data dodania:2016-10-21