2015.12.10 Grażyna Brodzińska

Zaczarowany świat operetki - Grażyna Brodzińska

Wielbiciele talentu Grażyny Brodzińskiej mieli okazję spotkać się z gwiazdą w czasie wieczoru zatytułowanego "Zaczarowany świat operetki".

Grażyna Brodzińska zdolności i miłość do operetki odziedziczyła po rodzicach. Jak sama powiedziała do tego zawodu przygotowywała się już pod sercem matki – śpiewaczki. Ojciec był twórcą Operetki Szczecińskiej, śpiewakiem i reżyserem spektakli muzycznych. Duża część jej dzieciństwa upływała za kulisami teatru. Jako mała dziewczynka wystąpiła w Baronie cygańskim i w Kopciuszku. Były to maleńkie epizody (Cyganiątko i ptaszek w piątym rzędzie), ale na zawsze pozostały w pamięci Artystki.

Po drodze do kariery solistki były marzenia o dziennikarstwie i aktorstwie, była szkoła baletowa. Ostatecznie zwyciężyła miłość do operetki, opery, musicalu. Kształciła się w Gdyńskim Studiu Wokalno – Aktorskim Danuty Baduszkowej, jednocześnie zdała do Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Początkowo występowała w Gdyni, potem w Szczecinie, w końcu trafiła do stolicy. Pani Brodzińska opowiadała również jak znana reżyser spektakli operowych- Maria Fołtyn nie chciała początkowo z nią współpracować, ponieważ była niechętna wobec absolwentek szkoły Baduszkowej. Na szczęście dla polskiej sceny operetkowej stało się inaczej.

Jej mistrzyniami były Urszula Trawińska-Moroz i Zofia Janukowicz-Pobłocka. Grażyna Brodzińska ma na koncie wiele wybitnych ról. Występowała między innymi w Krainie Uśmiechu, w Orfeuszu w Piekle, a także w Zemście nietoperza w roli Adele. Zaśpiewała tam razem z Anną Jeremus-Lewandowską, gospodynią Czwartkowego Forum Kultury. Gościła na scenach teatrów całego świata. Obecnie związana jest m.in. z Gliwickim Teatrem Muzycznym.

Gwiazda pięknie opowiadała o swoim zawodzie, o operetce. Uważa, że ten rodzaj widowisk muzycznych, w przeciwieństwie do opery, traktowany jest po macoszemu. A przecież operetka wymaga świetnego przygotowania wokalnego i aktorskiego, również baletowego. Przywiązuje się tutaj uwagę do pięknych kreacji, do detali, takich jak np. biżuteria. Śpiewa i mówi się pięknymi literacko tekstami, które nie epatują przemocą i najczęściej mają dobre zakończenie.

Podczas spotkania nie zabrakło anegdot, na przykład związanych z kreacjami. Pani Brodzińska posiada pokaźną kolekcję sukien, które początkowo sprowadzała z Paryża. Kiedyś leciała wraz z Bogusławem Kaczyńskim do Nowego Jorku. Na pokładzie samolotu przewoziła swoje suknie w ogromnym worze. Pewien pasażer będący na rauszu posądził ją o przewożenie ludzkich zwłok i chciał opuścić pokład. Artystka ujawniła przed nim zawartość worka. Wtedy uspokoił się, wychylił kolejną szklaneczkę alkoholu i poszedł spać.

Było to bardzo sympatyczne i ciekawe spotkanie. Nasz Gość okazał się osobą z dużym poczuciem humoru, łatwo nawiązującą kontakt ze słuchaczami. Na zakończenie obie Panie – Grażyna Brodzińska i Anna Jeremus-Lewandowska złożyły uczestnikom spotkania świąteczne życzenia. A kto chciał sobie lub bliskim sprawić miły upominek pod choinkę mógł nabyć płytę z piosenkami Gwiazdy.

Tekst: Piotr Binias.

"Zaczarowany świat operetki" [galeria zdjęć]