2015.11.12 Warcisław Kunc

Posłaniec sztuki wielkiej i wspaniałej pod batutą... - Warcisław Kunc

Gość listopadowego Czwartkowego Forum Kultury zna się na budowie urządzeń mechanicznych, potrafi zarządzać instytucjami kultury, jest wykładowcą w Szkole Muzycznej w Poznaniu, zna się na finansach. Jednym słowem Warcisław Kunc to człowiek orkiestra i orkiestrą jako dyrygent kieruje.

Ukończył technikum mechaniczne, czyniąc zadość wymaganiom rodziców, którzy uważali, że muzyk to nie zawód dla mężczyzny. Zgłosił się na egzaminy wstępne do Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, ale zrezygnował i postanowił spełniać własne marzenia. Ukończył Wydział Dyrygentury w Akademii Muzycznej w Warszawie. Na tym jednak nie poprzestał. Studiował także teorię muzyki, jest menadżerem kultury.

Zdobyta wiedza okazała się bardzo przydatna w kierowaniu takimi instytucjami jak teatr czy opera (był m.in. wieloletnim dyrektorem opery na Zamku w Szczecinie).

Jego pierwszym mistrzem był Henryk Czyż, który przestrzegał go, że dyrygent to zawód bardzo frustrujący. Przekazał mu też trzy przykazania dyrygenta: po pierwsze nie przeszkadzać, po drugie inspirować, zarażać i po trzecie wiedzieć… Sam Gość uważa, że dyrygent to jest kierowca, który wie jak jechać i dokąd.

Pierwszą operą, w której poprowadził orkiestrę, była „Traviata”. Zderzenie młodzieńczego zapału i wiedzy wyniesionej podczas studiów z rutyną i przyzwyczajeniami artystów wywoływało konflikty i napięcia.

Warcisław Kunc zwrócił uwagę na panujący we współczesnej operze kult obrazu, który sprawia, że większy nacisk kładzie się na spektakl teatralny niż na oprawę muzyczną dzieła. Jego zdaniem jest to duży błąd, ponieważ opera to przede wszystkim dzieło muzyczne z obecnością teatru.

Gość okazał się świetnym gawędziarzem. Często wplatał zabawne anegdoty. Słuchacze mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących zarządzania teatrem, doboru obsady itp.

Gdy rozmowa zeszła na temat twórcy naszej rodzimej opery Stanisława Moniuszki, Warcisław Kunc stwierdził, że dzieła Moniuszki są trudne i specyficzne, ale należy je grać zgodnie z zamysłem kompozytora. Niestety często reżyserzy forsują w nich swoje koncepcje.

Warcisław Kunc za swoją działalność artystyczną odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Gloria Artis i niemieckim odznaczeniem Orła Czerwonego.

Tekst: Piotr Binias.

"Spotkanie z gwiazdą. Posłaniec sztuki wielkiej i wspaniałej pod batutą..." [galeria zdjęć]

Data dodania:2015-11-02
Filip Podgórski