Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

2015.10.22 Stenia Kozłowska



 

Złote przeboje - w rytmie niezapomnianego walca - Stenia Kozłowska

 

Złote przeboje w rytmie niezapomnianego walca

 

Okazją do podróży w lata 60. i 70. było październikowe spotkanie ze Stenią Kozłowską, gwiazdą polskiej piosenki z przełomu tamtych lat. Urodzona we Francji artystka jako osiemnastolatka przyjechała do kraju swoich przodków. Początki nie były łatwe: słaba znajomość języka polskiego, nowe środowisko. We Francji uczyła się w szkole baletowej, jednak kontuzja uniemożliwiła jej zostanie tancerką. W Polsce ukończyła warszawską szkołę muzyczną u prof. Anieli Świderskiej. Początki jej kariery wiążą się z naszym miastem, gdzie dokonała jednego z pierwszych nagrań telewizyjnych.

 

Podczas swojej działalności artystycznej zwiedziła niemal cały świat. Śpiewała w Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim, nawet w Afryce i Australii. Właśnie tam uległa poważnemu wypadkowi, który na dłuższy czas wyłączył ją z publicznej działalności.

 

Stenia Kozłowska występowała w wielu popularnych i lubianych programach takich jak: „Podwieczorek przy mikrofonie”, „Zgaduj Zgadula”, czy w kabarecie „Pod papugami”. Brała także udział w festiwalu opolskim, gdzie zdobyła złoty mikrofon.

 

Za swoją działalność artystyczną odznaczona została medalem Gloria Artis i nagrodą Polonii amerykańskiej. Cieszyła się ogromną sympatią i popularnością wśród publiczności, jednak – jak sama wspomniała – w Bostonie spotkał ją przykry incydent. Po koncercie podeszła do niej pewna pani i powiedziała: Proszę Pani, Pani jest tak brzydka, Pani nie wolno występować na scenie.

 

Pod koniec laty 80. wycofała się z życia estradowego i za namową córki zajęła się produkcją zabawek. Pierwszym jej „dziełem” był jamnik. Praca ta sprawia jej dużo radości.

 

Miła rozmowa prowadzona przez gospodynię Czwartkowego Forum Kultury prof. Annę Jeremus-Lewandowską przeplatana takimi przebojami jak nastrojowy „Czy to walc”, „Zorba” czy „Do szczęścia blisko” oraz śpiewana w duecie ze Zbigniewem Wodeckim „W nasze dłonie” sprawiła, że czas minął bardzo szybko.

 

Tekst: Piotr Binias.

 

"Złote przeboje - w rytmie niezapomnianego walca" [galeria zdjęć]

 

 


Data dodania:2015-11-02
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Filip Podgórski

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE