10. edycja Tygodnia z matematyką i fizyką na PŁ

165 uczniów z 5 liceów ogólnokształcących z terenu województwa łódzkiego przyjechało na Politechnikę Łódzką, aby spędzić Tydzień z matematyką i fizyką. Przez kilka dni będą korzystać z nowoczesnych obiektów PŁ i mieszkać w akademikach.

Tydzień z matematyką i fizyką w Politechnice Łódzkiej, fot. arch. Jacek Szabela

Uczniowie rozpoczeli zajęcia w poniedziałek 9 września. To młodzież z I LO z Tomaszowa Mazowieckiego, I LO z Sieradza, LO z Poddębic, II LO z Wielunia oraz II LO ze Zduńskiej Woli, szkół objętych patronatem Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki (CNMiF) PŁ.

W dziesiątej edycji Tygodnia z matematyką i fizyką uczniowie mają przewidzianą większą, niż w ubiegłych latach, liczbę godzin z obu przedmiotów. Będą takie dni kiedy zajęcia zaczną się o godzinie 8.30 i zakończą o 16.30. Uczniowie są zakwaterowani w domach studenckich PŁ. Będą uczęszczać na zajęcia przygotowane specjalnie dla nich przez wykładowców CNMiF PŁ oraz Instytutu Fizyki PŁ. W planie są wykłady, ćwiczenia, laboratoria i warsztaty z matematyki oraz  fizyki.

Ponadto młodzi ludzie będą zwiedzać nowoczesne obiekty politechniczne: LabFactor,  Bibliotekę i Centrum Technologii Informatycznych. Centrum Sportu PŁ udostępni im zewnętrzne obiekty sportowe w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Obie strony projektu, uczelnia i szkoły, są zadowolone z efektów, jakie zostały wypracowane w ciągu dziesięciu lat.

Nasza inicjatywa przekłada się na bardzo duże zainteresowanie uczniów studiami na naszej uczelni. Co roku mamy prośbę o przyjmowanie większej liczby uczniów na Tydzień z matematyka i fizyką. Są takie szkoły, jak np. LO z Poddębic, w których uczniowie z klas politechnicznych czy o profilu matematyczno-fizycznym w ponad 90 proc. dostają się na PŁ - informuje dr Agnieszka Niedziałkowska  z CNMiF PŁ, współorganizatorka wydarzenia. -  Ponadto z uczniami, którzy biorą udział w TzMiF mamy ciągły kontakt w trakcie roku szkolnego, podczas wyjazdów do szkół patronackich w semestrze letnim. Na terenie tych szkół przeprowadzamy wykłady popularyzujące matematykę i fizykę. I stąd wiemy, zadając na bieżąco pytania dotyczące studiów na PŁ, że zainteresowanie uczniów od lat wielu, od kiedy sprawujemy ten patronat, jest bardzo duże. Taką samą informację zwrotną uzyskujemy od nauczycieli.

Opinie uczniów o Tygodniu z matematyką i fizyką zawsze są bardzo dobre. Najbardziej podoba im się życie w akademikach i to, że mogą uczestniczyć w zajęciach, jak prawdziwi studenci.

Data dodania:2019-09-03
Małgorzata Trocha