Lista kandydatów na doktorat wdrożeniowy wstępnie zakwalifikowanych
do Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Politechniki Łódzkiej
w roku akademickim 2020/2021
Inżynieria materiałowa - 10 września, godz. 9-10
Nauki chemiczne - 10 września, godz. 10-12
Technologia żywności i żywienia - 10 września, godz. 12-13
Nauki o zarządzaniu i jakości - 10 września, godz. 13-14
Inżynieria chemiczna - 10 września, 14-15
Automatyka, elektronika i elektrotechnika - 11 września, godz. 9-10
1/2020
INFORMATOR
Ideą programu jest stworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami.
Główne założenia
Do najważniejszych korzyści dla przedsiębiorcy (lub innych podmiotów) należy:
Do najważniejszych korzyści dla doktoranta należy:
Podstawy prawne oraz inne ważne dokumenty
UWAGA: Każdy kandydat oraz przedsiębiorca (lub inny podmiot), który planuje przystąpić do Programu jest zobowiązany do zapoznania się zasadami wynikającymi z wyszczególnionych powyżej dokumentów.
Harmonogram i tryb składania wniosków
Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, poniżej uwzględniono przyjmowanie wniosku do Etapu I. Informacje nt. rekrutacji do ISD PŁ oraz zbierania wniosków do Etapu II będą umieszczanie sukcesywnie na stronie ISD PŁ.
Aby wziąć udział w I Etapie rekrutacji do Programu należy złożyć Załącznik 1 do Biura ISD PŁ zgodnie z poniższym opisem.
Załącznik 1 należy przedłożyć:
Wnioski złożone po tym terminie, złożone w sposób nieprawidłowy lub niezgodny z opisem zawartym w tym informatorze pozostaną bez rozpatrzenia.
FAQ
Odp.: Rozprawa doktorska, która będzie efektem Programu, będzie przygotowywania we współpracy przedsiębiorcy (lub innego podmiotu) i Politechniki Łódzkiej. Rozprawa ta powinna mieć charakter praktyczny i powinna być powiązana tematycznie z działalnością przedsiębiorcy.
Odp.: Program przeznaczony jest dla osób rozpoczynających kształcenie w szkole doktorskiej w roku akademickim 2020/21.
Odp.: Tak, jednym z etapów kwalifikacji do Programu jest pozytywny wynik kwalifikacji do ISD PŁ. Rekrutacja do ISD PŁ odbywa się zgodnie z zasadami określonymi w Uchwale Nr 18/2020 Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 30 marca 2020 r. w sprawie zasad rekrutacji do Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Politechniki Łódzkiej w roku akademickim 2020/2021.
Odp.: Zgodnie z Komunikatem Ministra NiSW wnioskodawcą w konkursie jest uczelnia, tak jak i uczelnia jest dysponentem środków finansowych przyznanych w ramach Projektu. Wkład merytoryczny do przygotowania wniosku oraz niezbędne dane i oświadczenia są przyjmowane przez Biuro ISD PŁ, zgodnie z trybem i harmonogramem opisanym w niniejszym Informatorze i są na bieżąco aktualizowane. Politechnika Łódzka, jako ISD PŁ, składa jeden wspólny wniosek na całą uczelnię.
Odp. Kandydat lub zainteresowany przedsiębiorca (lub inny podmiot) jest odpowiedzialny za prawidłowe i terminowe złożenie wniosku do Biura ISD PŁ.
Odp. Środki finansowe przyznane w ramach programu są przeznaczone na:
Odp. Zasady dotyczące wysokości stypendium są opisane w Komunikacie MNiSW o ustanowieniu Programu i jest to odpowiednio:
3450,00 zł brutto – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa.
4450,00 zł brutto – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa.
W przypadku doktoranta posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U z 2019 r. poz. 1172, 1495, 1696,1818i 2473), miesięczna kwota stypendium doktoranckiego ulega zwiększeniu o 30%.
Należy zauważyć, że stypendium jest przyznawane na rok akademicki w związku z czym jego wypłacane na kolejnych latach wiąże się z koniecznością wywiązania się z obowiązków doktoranta ISD PŁ oraz wykazaniem postępów w przygotowywaniu rozprawy doktorskiej. Przygotowanie rozprawy nie może trwać dłużej niż 4 lata, jak również okres wypłacania stypendium nie może być dłuższy niż 4 lata.
Odp. Na kwalifikację do Programu składają się trzy etapy:
Pozytywne przejście wszystkich trzech etapów jest konieczne do przystąpienia do Programu i rozpoczęcia realizacji doktoratu wdrożeniowego.
Odp.: Tak. W sytuacji pozytywnej kwalifikacji do Programu, podpisywana jest umowa trójstronna pomiędzy Uczelnią (reprezentowaną przez Rektora oraz Kierownika Jednostki PŁ, w której będzie realizowana rozprawa doktorska), doktorantem oraz przedsiębiorcą (osobami uprawnionymi do reprezentowania podmiotu). Umowa określa również prawa do wytworzonej własności intelektualnej.
Odp.: Tak, można otrzymać wzór umowy trójstronnej do wglądu po złożeniu stosownego wniosku i oświadczenia. W taj sprawie prosimy o kontakt z Biurem ISD PŁ.
Odp.: Obowiązki podmiotu wynikają z treści Komunikatu Ministra NiSW oraz umowy trójstronnej, która jest podpisywana po pozytywnej kwalifikacji do Programu. Najważniejsze z nich dotyczą zatrudnienia doktoranta na umowę o pracę w przedsiębiorstwie na cały okres trwania projektu oraz wyznaczenie z grona pracowników podmiotu Opiekuna pomocniczego, który będzie spełniał wymogi określone Komunikatem Ministra NiSW o ustanowieniu Programu.
Odp.: Doktorant jest zobowiązany do realizowania obowiązków wynikających z Regulaminu ISD PŁ, Programu Kształcenia w ISD PŁ oraz umowy trójstronnej. W przypadku doktorantów wdrożeniowych istnieje możliwość przyznania Indywidualnego Programu Kształcenia, które będzie dostosowany do potrzeb doktoranta.
Odp.: Tak, o ile spełnia wymogi ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.) oraz wymogi uchwały Nr 118/2019 Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 25 września 2019 r. w sprawie określenia sposobu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego. W sprawach wymagających wyjaśnienia prosimy o kontakt z Biurem ISD PŁ.
2/2020
INFORMATOR
Ideą programu jest stworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami.
Główne założenia
Do najważniejszych korzyści dla przedsiębiorcy (lub innych podmiotów) należy:
Do najważniejszych korzyści dla doktoranta należy:
Podstawy prawne oraz inne ważne dokumenty
UWAGA: Każdy kandydat oraz przedsiębiorca (lub inny podmiot), który planuje przystąpić do Programu jest zobowiązany do zapoznania się zasadami wynikającymi z wyszczególnionych powyżej dokumentów.
Harmonogram i tryb składania wniosków
1. Nabór regularny
Osoby, które składały Załącznik nr 1 w ramach Etapu I rekrutacji dot. realizacji doktoratu wdrożeniowego w ramach Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej w roku akademickim 2020/21 proszone są o złożenie Załącznika nr 2 do Biura ISD PŁ zgodnie z poniższym opisem.
Załącznik nr 2 należy przedłożyć:
1. w formie elektronicznej (e-mail) tj. wypełniony Załącznik nr 2 w wersji edytowalnej oraz zeskanowany w kolorze oryginał Załącznika nr 2 (Załącznik nr 2 wraz z oświadczeniami należy wydrukować i zebrać niezbędne podpisy) w formacie pliku pdf, wysłać na adres e-mail Biura ISD PŁ: isd@adm.p.lodz.pl w terminie do dnia 4 września 2020 r. do godziny 20:00 CET, oraz
2. w formie papierowej tj. oryginał Załącznika nr 2 wysłać pocztą na adres Biura ISD PŁ w terminie do dnia 4 września 2020 r. Za datę wpływu uznaje się datę wpływu do PŁ.
2. Nabór uzupełniający
Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną dopuszcza się składanie wniosków przez osoby, które nie brały udziału w Etapie I rekrutacji dot. realizacji doktoratu wdrożeniowego w ramach Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej w roku akademickim 2020/21.
Osoby te proszone są o złożenie Załącznika nr 1 oraz Załącznika nr 2 do Biura ISD PŁ zgodnie z poniższym opisem.
Załącznik nr 1 i załącznik nr 2 należy przedłożyć:
a. w formie elektronicznej (e-mail) tj. wypełniony Załącznik nr 1 i załącznik nr 2 w wersji edytowalnej oraz zeskanowany w kolorze oryginał Załącznika nr 1 i Załącznika nr 2 (Załącznik nr 1 oraz Załącznik nr 2 z oświadczeniami należy wydrukować, podpisać własnoręcznie przez osobę odpowiedzialną za przygotowanie wniosku oraz zebrać niezbędne podpisy) w formacie pliku pdf, wysłać na adres e-mail Biura ISD PŁ: isd@adm.p.lodz.pl w terminie do dnia 4 września 2020 r. do godziny 20:00 CET, oraz
b. w formie papierowej tj. oryginał Załącznika nr 1 i Załącznika nr 2 wysłać pocztą na adres Biura ISD PŁ w terminie do dnia 4 września 2020 r. Za datę wpływu uznaje się datę wpływu PŁ.
Wnioski złożone po tym terminie, złożone w sposób nieprawidłowy lub niezgodny z opisem zawartym w tym informatorze pozostaną bez rozpatrzenia.
Załączniki
Załącznik nr 1 – Wniosek Etap I
Załącznik nr 2 – Wniosek Etap II
Załączniki
informator_pl_doktorat_wdrozeniowy.pdf
zalacznik_nr_1_do_informatora.docx
informator_pl_doktorat_wdrozeniowy_etap_II.pdf
zalacznik_nr_2_do_informatora_etap_II.docx